HONDA ZR-V e:HEV

HONDA ZR-V e:HEV

PEUGEOT E-208

Honda ZR-V e:HEV, markanın SUV sınıfındaki seçenekleri arttırıyor. Tek donanım seçeneği ve hibrit sistemiyle 2.625.000 TL’den yollara çıkıyor.
Hibrit ürün gamını büyüten Honda, tamamen yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de satışa sunuyor. Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde tasarımında şık ve yalın görünüm dikkat çekiyor. Materyal kalitesi ile öne çıkan iç tasarım ve modelin kompakt boyutları kullanıcıya ferah, pratik ve konforlu bir alan sunuyor.

Honda ZR-V e:HEVZARİF DIŞ TASARIM

Görünüşe göre Honda tasarımcıları ‘bir deneme yapalım’ demişler. Yeni ZR-V tasarım dili olarak küçük kardeşi HR-V’yi andırmıyor. Hadi güncel CR-V eski diyelim, yeni gelecek olan CR-V’yi de andırmıyor. Yani tamamen özgün bir tasarıma sahip.

Elbette tasarım göreceli. Ama bence zarif şık hatlara sahip. Bazı noktalarda sportif detaylar da var. Aslında önce cephe agresif değil. Ama ince far tasarımı ile dikey çıtalı ön ızgara sportif bir hafa da ekliyor. Ön cephede çok fazla atraksiyon yok. Daha çok aerodinamik iyileştirmeye odaklanmış tasarım ekibi. Yan cephe de zarif bir şekilde akıyor. Abartmadan zarif bir gölge oyunu ile kapıların alt bölgesi hareket kazanıyor. Arkası da şık ve zarif. İki parça yatay stop lambası genişlik algısını destekliyor. Stop tasarımı Civic Sedan ile benzerlik gösterse de ışık grafiği yine özgün. Aracı çevreleyen parlak siyah kaplama kalite algısını yukarıya çekiyor. Bunun bir SUV olduğunu vurguluyor. Elbette sportif görünümü de destekliyor. Krom çift egzoz çıkışı da yine sportiflik vurgusu yapıyor. Tıpkı eğimli tavanı tamamlayan tavan spoyleri gibi. Paketi 18 inçlik jantlar tamamlıyor.

Honda ZR-V e:HEVKOMPAKT BOYUTLAR

Görünüşe göre tasarım ekibi iddialı olmak yerine aerodinamik verimliliğe odaklanmış. Gelelim boyutlara. Önce markanın kendi içindeki konumlandırmasına bakalım. HR-V’den 50 mm daha geniş. CR-V’den ise 61 mm daha alçak. Yani yeni ZR-V küçük HR-V ile büyük CR-V arasındaki boşluğu dolduruyor. Bu arada yeni CR-V uzunluk ve aks mesafesi ile çok daha büyük olacak.

Ama şimdilik eldeki devam. Güncel CR-V 4,60 metre uzunluğa ve 2,66 metre aks mesafesine sahip. HR-V 4,34 metre uzunluğa ve 2,61 metre aks mesafesine sahip. Yeni ZR-V ise 4,57 metre uzunluğa ve 2,66 metre aks mesafesine sahip. Yani evet, HR-V’den büyük ama CR-V’ye oldukça yakın. Ama dediğim gibi yeni CR-V farkı açacaktır.

Hemen fikir vermesi açısından 4,50 seviyesindeki birkaç modelin ebatlarına bakalım. Örneğin sınıfının en popüler modellerinden NİSSAN QASHQAİ 4,43 metre uzunluğa ve 2,67 metre aks mesafesine sahip. Veya CİTROEN C5 AİRCROSS 4,64 metre uzunluğa ve 2,84 metre aks mesafesine sahip. TOYOTA COROLLA CROSS ise 4,46 metre uzunluğa ve 2,64 metre aks mesafesine sahip.

Özetle üç aşağı beş yukarı yeni Honda ZR-V kompakt SUV segmentindeki araçlar eşdeğer boyutlara sahip.

Honda ZR-V e:HEVKALİTELİ İÇ MEKAN

Elbette dış boyutlar o kadar da önemli değil. Günün sonunda kullanıcı için önemli olan yaşama alanı genişliği. Yeni ZR-V iç mekan genişliği açısından boyutların hakkını veriyor. Önde olduğu kadar arkada da yaşama alanı gayet geniş ve ferah.

Ayrıca iç mekandaki sunum oldukça başarılı. Hatta iddialı. Bugüne kadar gördüğüm ve kullandığım en kaliteli Honda iç mekanı diyebilirim. Kalite algısı gerçekten üst seviyede. Dikişli deri yüzeyler. El temasının olduğu hemen her yerde yumuşak dokular. Parçaların ek ve birleşim yerlerindeki işçilik. Her yönü ile harika. Honda ZR-V iç mekan kalitesi konusunda sınıfının en iyilerinden.

Tasarım olarak Civic Sedan ve HR-V’den izler taşıyor. Ama özgün. Abartılı değil, dış tasarım gibi yalın. Yine Civic örneğinde olduğu gibi yatay bir mimari söz konusu. İçine havalandırma ızgaralarının entegre edildiği petek doku ön konsolu yatay bir şekilde bölüyor. Ortada üstte 9 inçlik dokunmatik ekran var. Güncel Honda modellerinden bildiğimiz bir ekran. Gayet stabil çalışıyor. Menü dizilimi oldukça pratik. CarPlay ve AndroidAuto desteği de var.

Honda ZR-V e:HEVGAYET ERGONOMİK VE KULLANICI DOSTU

Altta fiziki iklimlendirme paneli. Dokunmatik ekranla uğraşmadan buradan iklimlendirmeyi yönetmek pratik. Daha aşağıda geniş bir göz. Burası akıllı telefon yuvası olarak gayet güzel. Kablosuz şarj da var.

Vites konsolu tamamen ferah. Bir vites kolu yok. Onun yerine vites seçici var. Sürüş modu seçicisi veya park freni düğmesi gibi işlevler gayet ergonomik noktalarda. Vites konsolunun altında açıkta bir saklama alanı daha var. Ayrıca her zamanki gibi kol dayamanın altında da derince bir saklama alanı var. Yani bu alan her yönüyle kullanıcı dostu.

Çok işlevli direksiyon üzerindeki kumandalar gayet ergonomik ve kullanışlı. Tamamen dijital 10,2 inçlik gösterge ekranı okunaklı. Ayrıca içerikleri kişiselleştirme seçeneği de var. Koltuklar rahat. Ayar aralığı ideal sürüş pozisyonunu bulmayı kolaylaştırıyor. Ön koltuklarda ısıtma var. Zaten artık olmaması sürpriz olurdu. Ama arak koltuklarda da ısıtma var. Düğmeleri arka kapı cam kumandasının orada. Bunun dışında direksiyon ısıtma da var. Zaten yeni ZR-V son derece kapsamlı ve zengin bir donanımla geliyor. Buna Honda Sensing kapsamındaki sürüş destek işlevleri dahil. Ayrıca 12 hoparlörlü Bose ses sistemi de yolculuklara keyif katıyor. Bunun dışında önde iki arkada iki dört adet USB girişi söz konusu. Dedim ya, donanım oldukça zengin.

Honda ZR-V e:HEVBAGAJ ÇOK İDDİALI SAYILMAZ

Boyutlar kompakt sınıf seviyesinde. Yaşama alanı da boyutların hakkını veriyor. Buraya kadar her şey yolunda. Ama bagaj konusu tatmin edici değil. Bu tamamen hibrit sistemin bataryasıyla alakalı. Batarya bagaj zeminin altında arka tekerleklerin arasında yer alıyor.

Bu durumdan HR-V de etkileniyor. 300 litrenin biraz üzerinde bagaj o sınıf için yeterli değil. Şimdi ZR-V de aydı derdi paylaşıyor. 380 litre hacim bu boyutta bir otomobil için az. Elbette arka koltuklar yatıyor. Böylece hacim 1.300 litreye ulaşıyor. Ayrıca tamamen düz bir zemin de sağlıyor. Ama 4 veya 5 kişi ailece seyahate çıkarken bagaj biraz sorun olacaktır.

Honda ZR-V e:HEVGÜÇLÜ VE VERİMLİ HİBRİT SİSTEMİ

Honda zaten uzun zamandır hibrit üzerinde çalışıyor. Jazz veya HR-V’de güncel teknolojisini zaten kullanıyor. Dizel bıraktı, benzinliye de veda etmek üzere. ZR-V de e:HEV adındaki yeni nesil hibrit sistemle yollara çıkıyor. Ancak burada 1,5 litre benzinli motor söz konusu. Yine Atkinson çevrimine sahip bir motor. Ama 2,0 litre hacimli. Bunun elbette sürüş keyfine katkısı var. Ama ülkemizde olumsuz etkileri daha fazla. Ayrıca bu konuya geleceğim.

Günün sonunda 2,0 litre hacimli benzinli motor söz konusu. Benzinli motorla elektromotor birlikte çalışıyor. Güç aktarımını e-CVT şanzıman üstleniyor. Sistemi haliyle bir batarya besliyor.

Bu sistem pazardaki diğer örneklerden farklı. Bir kere çok güçlü bir elektromotor söz konusu. 184 PS güç ve 315 Nm tork sağlıyor bu elektromotor. 2,0 litre hacimli benzinli motor 143 PS güç ve 186 Nm tork sağlıyor.

Bu sistemde düşük hızlarda güç gereksinimi olmayan durumlarda benzinli motor jeneratör olarak çalışıyor. Aracı elektromotor hareket ettiriyor. Performans gereksinimi veya otoyol hızlarında ise otomobili hareket ettirme görevini benzinli motor üstleniyor. Elektromotor onu destekliyor.

Honda ZR-V e:HEVGAYET AKICI AMA HIRÇIN DA DEĞİL

Bu ikili çok güzel bir birliktelik ortaya koyuyor. Elektromotorun gücünü her daim hissedebiliyorsun. Hızlanma pedalına verilen komutlar anında hızlanma olarak sürüşe yansıyor. Elbette e-CVT şanzımanın hakkını da teslim etmek lazım. Öyle bildiğimiz CVT gibi değil. Çok daha seri ve çok da kararlı çalışıyor. Oran değiştirirken rahatsız etmiyor. Ama evet burada da performanslı kullanımlarda motoru üst devirlerde tutarak bir motor uğultusuna neden oluyor.

Sistem bir bütün olarak uyum içinde çalışıyor. Son derece akıcı sürüş dinamikleri üretiyor. 1.640 kg boş ağırlığa rağmen gayet de hızlı. Fabrikanın beyan ettiği 8 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri zaten bunu doğruluyor. Ancak ZR-V öyle hop diye fırlayan spor otomobil edasıyla hızlanan bir otomobil değil. Olması da beklenemez. Bu aile tipi bir SUV. Güç var evet. Hızlı da evet. Ama gücü hıza dönüştürme noktasında daha yumuşak ve konforlu. Buna spor sürüş modu dahil. Maksimum hıza kadar homojen bir şekilde hızlanmaya devam ediyor. Zaten maksimum hız 178 km/s ile son buluyor. Fazlasına da gerek yok.

Gelelim tüketim konusuna. Lansman esnasında kapsamlı tüketim ölçümleri yapma olanağı olmuyor. Daha çok bir tanışma tadında geçiyor sürüşler. Ama kısa süreli bir eko sürüş ölçümü yaptım. Yaklaşık 25-30 kilometre 60-80 km/s arası akıcı bir sürüşte 4 lt/100 km’nin altında kalma eğilimi içindeydi. Diğer yandan yine 25-30 km boyunca 140 km/s sabit sürüşte 8 lt/100 km civarında tüketti. Elbette tüm bunları daha geniş ele alacağım ilerleyen dönemlerde.

Honda ZR-V e:HEVHONDA ZR-V E:HEV; TEK MOTOR, TEK PAKET

Alt toplamda, bagaj hacmi hariç zayıflıkları olmayan bir ürün. Güçlü yönleri çok fazla. Kabin genişliği ve özellikle kalite algısıyla hep artı yazıyor hanesine. Göreceli olmakla birlikte görseli de güzel.

Gelelim fiyat konusuna. Honda ZR-V e:HEV Advance olmak üzere tek motor ve tek paketle satılıyor. Evet, 2,0 litre motorlu hibrit sistemin kazanımları çok fazla. Ama Türkiye’nin vergilendirme sistemi gereği bu motorun yarattığı vergi yükü oldukça yüksek. Dolayısıyla 2.625.000 TL fiyat etiketi ortaya çıkıyor. Aslında 2 litre hacimli bir motor için fiyat uygun bile diyebilirim.

Osman YAVUZ

COMMENTS

WORDPRESS: 1