SEAT İBİZA

SEAT İBİZA

JAECOO 7

Seat İbiza 40 yaşında ve bugüne kadar 6 milyonun üzerinde sattı.

Yollara 1984 yılında çıktı. Her nesilde yenilikçi çözümleriyle, beş nesilde gönülleri fethetti. 40 yılda 6 milyonun üzerinde sattı.

Seat İbizaSEAT İBİZA MK 1 (1984-1993)

Birinci nesil SEAT İbiza, şirket için bir dönüm noktasıydı: Markanın artık bağımsız bir üretici olarak devam edeceği yolculuğun başlangıcıydı.

Markanın teknoloji ortağı olmadan geliştirdiği ilk otomobildi. Ayrıca dış tasarımda Giorgetto Giugiaro imzası vardı. İç mekan Karmann imzası taşıyordu. Güç aktarma organlarında Porsche katkısı vardı.

Ayrıca motor kaputunun altında 1,2 ve 1,5 litre benzinli motorlara sahipti. Bunun dışında üç farklı donanım seviyesi mevcuttu: L, GL ve GLX.

Ayrıca iki adet 1.5 GLX Seat koleksiyonlarında yer alıyor. İlk nesil 1,3 milyon adetle ticari başarı yakaladı. SEAT İBİZA MK 1 HAKKINDA DAHA AYRINTILI BİLGİ.

Seat İbizaSEAT İBİZA MK 2 (1993-2002)

İkinci nesil SEAT Ibiza, 1990’ların başında yollara çıktı. Yine Giorgio Giugiaro tarafından Martorell Tasarım Merkezi iş birliği içinde gelişti. Daha yuvarlak hatlı, aerodinamik ve sportif yönü ağır basan bir tarza sahipti.

Elbette daha fazla donanım ve daha fazla yenilikçi özelliğe sahipti. Boyutlarına karşın iç mekanı ferahtı.

Ayrıca kaputunun altında 2 litrelik bir benzin enjeksiyonlu motor gizliydi. Bu motor, segmentinin en büyüğüydü. Böylece 1.010 kilogramlık ideal ağırlığıyla dinamik performans sergiliyordu.

SEAT İBİZA sportif karakterini rallilerde ortaya koydu. Efsanevi Monte Carlo Rallisi de dahil Dünya Ralli Şampiyonası’na katılmaya başladı. Ayrıca 1996-1998 arasında üç kez FIA 2 Litre Dünya Ralli Kupası’nı kazandı. SEAT İBİZA MK 2 HAKKINDA DAHA AYRINTILI BİLGİ.

Seat İbizaSEAT İBİZA MK 3 (2001-2009)

Üçüncü nesil 2001 Bologna Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Üretim kalitesi, mühendislik, dinamik performans ve tasarım anlamında gelişmişti.

Efsanevi tasarımcı Walter de Silva imzası taşıyordu. Elbette Martorell Tasarım Merkezi işbirliği ile gelişti. Daha dinamik ve sportif bir karaktere sahip. 130 PS’e kadar motorlar sportif tasarımı tamamlıyordu..

2004 yılına Seat İbiza 20. yıldönümünü kutladı. Yine bu yıl üçüncü nesil İbiza 3,3 milyon üretim adedini aştı. Kutlama kapsamında sportif versiyonlar ortaya çıktı. Bunlardan biri de FR idi. SEAT İbiza FR iki versiyona sahipti. Biri 130 PS 1.9 TDI dizel. Diğeri ise 150 PS 1.8 litrelik turbo benzinli.

Ayrıca tüketicilerin verimlilik ve çevre beklentilerine de cevap veriyordu. Örneğin 80 PS 1.4 TDI motor ve dizel partikül filtresi bunlardan biriydi. Bu versiyon 99 g/km CO2 ile segmentinin en çevre dostu otomobili haline geldi. SEAT İBİZA MK 3 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ.

Seat İbizaSEAT İBİZA MK 4 (2008-2017)

Dördüncü nesil SEAT İbiza için yeni bir yaklaşım benimsedi. Böylece tasarım teknoloji ile buluştu. 2009 yılında 25. yılını kutladı. Tasarımcı Luc Donckerwolke imzasını taşıyordu. Daha da sportifti. Ayrıca 3 ve 5 kapı dışında station wagon versiyonu da vardı.

Ayrıca üstün güvenlik seviyesiyle de dikkat çekti. Son derece gelişmiş güvenlik donanımlarına sahipti. Euro NCAP çarpışma testlerinde üstün sonuçlar elde etti.

Motor seçenekleri 70 ile 105 PS arasında değişiyordu. Ayrıca grubun çift kavramalı DSG şanzımana da sahipti.

Ayrıca Ecomotive versiyonları 98g/km ile üstün düşük emisyon seviyesine işaret ediyordu.

SEAT İBİZA MK 4 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ.

Seat İbizaSEAT IBİZA MK 5 (2017-GÜNÜMÜZ)

Beşinci nesil Seat İbiza Volkswagen Grubu’nun MQB-A0 platformu kullanıyor. Elbette tutku ve dinamizmi özelliğini korudu.

Tasarımı Alejandro Mesonero-Romanos imzasını taşıyor. Seat DNA’sına uygun modern bir tasarım. Teknoloji vurgusu da yapıyor. LED üçgen farlar modern ve teknolojik görünümü destekliyor.

Sürücü odaklı bir kokpite sahip. Ayrıca güncel teknolojileri de destekliyor. Android Auto ve Apple CarPlay sadece birer örnek. Ayrıca doğal dil ses kontrolü de var. Bu da gelişmiş bağlantı ve sezgisel kullanım sağlıyor. SEAT CONNECT daha gelişmiş bir deneyime işaret ediyor.

Çok sayıda sürüş destek sistemi sürüşü daha güvenli kılıyor. Daha güvenli, ama ilk nesilden bu yana olduğu gibi yine sportif olmaya devam ediyor. SEAT İBİZA MK 5 HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ.

Seat İbizaSEAT İBİZA ANNİVERSARY LİMİTED EDİTİON

İkonik Seat İbiza, 40. Yıl dönümünü Anniversary versiyonu ile kutluyor. Elbette bu versiyon sınırlı sayıda üretiliyor. Bu versiyon özel tasarım unsurları ile 2024 yılının birinci çeyreğinden itibaren yollara çıkacak.

COMMENTS

WORDPRESS: 0