PORSCHE MACAN

PORSCHE MACAN

SKODA OCTAVİA

Porsche Macan, markanın tamamen elektrikli ilk SUV modeli.

Porsche, tamamen elektrikli ilk SUV modelini tanıttı. Yeni Porsche Macan 639 PS güç üretiyor. Ayrıca her türlü zemin koşullarında ve günlük kullanımda üstün performans sağlıyor. Bunun dışında şehir içinde 784 km’ye kadar (WLTP) menzile sahip. Ayrıca 270 kW’a kadar yüksek hızlı şarj destekliyor.

Porsche MacanİLK ELEKTRİKLİ PORSCHE SUV

Porsche Macan ilk olarak 2014 yılında yollara çıktı. Aradan geçen 10 yılda dünya genelinde 800.000 adedin üzerinde sattı. Bu başarının ardından ikinci nesil olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Hem de bu sefer tamamen elektrikli olarak. Ayrıca Leipzig tesisinde net karbon-nötr bir yöntemle üretiliyor.

Modern ve ölümsüz bir tasarıma sahip. Ama daha da önemlisi karakteristik Porsche tasarımına da sahip. Ayrıca Porsche performansı da beraberinde geliyor. Bunun dışında uzun menzil ve günlük kullanım kolaylığı gibi özelliklerle dikkat çekiyor. Böylece Macan 4 ve Macan Turbo, lüks bir SUV isteyen Porsche tutkunlarının beklentilerini karşılıyor.

800 VOLT ALTYAPISI İLE PREMİUM ELEKTRİK PLATFORMU

Yeni Macan, Porsche’nin Premium Elektrik Platformu ile yükselen ilk model. Bu, 800 Volt mimarisi anlamına geliyor. Ayrıca 100 kWsa kapasiteli yüksek voltajlı batarya demek oluyor.

Batarya 270 kW DC şarj kapasitesine sahip. Bu da hızlı şarj istasyonunda yüzde 10-80 için yaklaşık 21 dakika şarj sağlıyor. Sistem, sürüş sırasında rejenerasyon sayesinde 240 kW kadar enerji geri kazanıyor.

Porsche MacanSPORTİF COUPE BENZERİ TASARIM VE ARTAN BOYUTLAR

Porsche Macan karakteristik Porsche çizgisindeki coupe tavan tasarımı sürdürüyor. Ayrıca çerçevesiz kapılara da sahip. Böylece şık ve sportif bir duruş sergiliyor.

Yeni Porsche Macan 4.784 mm uzunluğa sahip. Genişliği 1.938 mm. Yüksekliği ise 1.622 mm. Elbette boyutları arttı. Ancak daha keskin hatlara kavuştu. Böylece Porsche Tasarım DNA’sıyla dinamik bir görünüm sağlıyor.

Artan aks mesafesi (2893 mm) ve 20 – 22’inç jantlarıyla daha kaslı duruyor. Gündüz farları aracın genişliğine vurgu yapıyor. Bunlar dört noktalı LED tasarımıyla özgün bir imza niteliğini de taşıyor. Ayrıca arkadaki Porsche logosu artık 3 boyutlu olarak stop farı grubunda yer alıyor.

AKTİF VE PASİF AERODİNAMİK ÖGELER

Porsche, tasarım DNA’sını daha uzun menzil için iyileştirilmiş aerodinami ile birleştiriyor. Porsche Aktif Aerodinami (PAA) üstün bir aerodinamik performans sağlıyor. Aktif ve pasif aerodinamik ögeler sayesinde 0,25’lik sürtünme katsayısına ulaşıyor. Böylece pazardaki en aerodinamik SUV araçlarından biri olarak öne çıkıyor.

PAA birçok işlevi barındırıyor. Adaptif arka spoyler bunlardan biri. Bir diğeri ön hava girişlerindeki aktif soğutma kapakları. Ayrıca aracın altında esnek kaplamaları yer alıyor. Ön far modülü altındaki hava kapakları ve alçak ön kısım, hava akışını iyileştiriyor. Arka kısımda ise yanal spoyler ve difüzör, aerodinamik bir verimlilik sağlıyor.

Porsche MacanİKİ BAGAJ BÖLMESİ VE DAHA GENİŞ İÇ HACİM

Model ve donanıma bağlı olarak bagaj hacmi 540 litreye kadar çıkabiliyor. Ayrıca ön kaput altında, 84 litrelik ek bagaj yer alıyor. Böylece içten yanmalı modele göre 127 litre daha fazla bagaj hacmi sunuyor.

ARKA AKS YÖNLENDİRME

Porsche Macan gücünü dört tekerleğe aktarıyor. Bu noktada elektronik kontrollü Porsche Çekiş Yönetimi (ePTM) devreye giriyor. Bu teknoloji geleneksel bir 4 tekerlekten çekiş sisteminden beş kat daha hızlı çalışıyor. Ayrıca kaymaya karşı 10 milisaniye içerisinde tepki verebiliyor. Macan Turbo modelinin arka aksında Porsche Tork Dağıtımı Plus (PTV Plus) yer alıyor. Bu teknoloji elektronik kontrollü diferansiyel kilidi görevi görüyor.

Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) de yeni. Artık iki valf teknolojisine sahip amortisörlere yer veriliyor. Bunlar daha geniş bir çalışma aralığına sahip. Böylece konfor ve performans arasında daha geniş bir aralık oluşuyor. Bu, sürüş programları arasındaki farkları daha hissedilebilir hale getiriyor.

Porsche Macan ilk kez arka aks yönlendirme sistemi ile yollara çıkıyor. Opsiyonel donanım 5 derecelik bir dönüş açısına sahip. Sistem şehir içinde üstün kıvraklık sağlıyor. Örneğin 11,1 metre gibi inanılmaz bir dönüş çapı sağlıyor. Ayrıca yüksek hızlarda daha fazla sürüş stabilitesi de sağlıyor.

Newer Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0