MERCEDES-BENZ G 580

MERCEDES-BENZ G 580

LEXUS LBX

Mercedes-Benz G 580, EQ teknolojisiyle de üstün arazi becerilerini koruyor. Elektrikli G-Serisi Eylül ayından itibaren Türkiye yollarına çıkacak.

Mercedes-Benz elektrikliye geçiş hamlesine devam ediyor. Hem de her sınıfta. Almanca Geländewagen. Türkçe karşılığı arazi aracı. Alman üreticinin köklü ve safkan arazi aracı bu lakabın hakkını veriyor. Efsanevi G-Serisi tüm arazi koşullarına meydan okuyor. Üstelik tamamen yeni elektrikli versiyonla da bu geleneği koruyor. Yeni G-Serisi üstün teknolojilerle dikkat çekiyor. G-TURN veya diğer adıyla tank dönüşü bunlardan biri. Ayrıca G-STEERING ve akıllı ağır arazi vitesi de var.

EFSANENİN ELEKTRİKLİ VERSİYONU

Mercedes-Benz, G-Serisi’nin tamamen elektrikli versiyonunun örtüsünü açtı. Böylece 45 yılı aşkın sürede ikona dönüşen model yoluna elektrikli olarak devam edecek. Mercedes-Benz G 580, EQ teknolojisine sahip. Yani lider arazi aracının ilk tamamen elektrikli versiyonu. Böylece markanın elektrikliye geçiş sürecinin destekliyor.

MERCEDES-BENZ G 580 473 KM MENZİL

Aslında felsefe olarak modelin karakteristik tasarımını koruyor. Ayrıca içten yanmalı versiyonlar gibi yine merdiven tipi bir şasiye sahip. Süspansiyon sistemi de büyük oranda içten yanmalı versiyonla ortak. Elbette tamamen elektrikli güç-aktarma sistemi için bir dizi iyileştirme söz konusu. Merdiven şasiye entegre lityum-iyon batarya, düşük bir ağırlık merkezi sağlıyor. Batarya 116 kWsa kapasiteye sahip. Ayrıca aracın karma enerji tüketimi 30,3-27,7 kWsa/100 km. Böylece ile WLTP’ye göre 473 kilometre menzil mümkün oluyor. 200 KW DC hızlı şarj ile batarya 32 dakikada şarj oluyor.

Elektrikli G-Serisi 4,63 metre uzunluğa ve 2,89 metre aks mesafesine sahip. Batarya dahil toplam ağırlığı ise 3,5 ton. Bu heybetli gövde 0-100 km/s hızlanmasını 4,7 saniyede tamamlıyor. Ayrıca 180 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

MERCEDES-BENZ G 580 ELEKTRİKLİ G-SERİSİ ARAZİ STANDARTLARINI BELİRLİYOR

Tekerleklere yakın bir konumda bulunan bağımsız kontrollü elektromotorlar 432 kW güç üretiyor. Ayrıca 1.164 Nm tork sağlıyor. Bu motorlar üstün özellikler sağlıyor. Düşük hızlı arazi vitesi bunlardan biri. Bir diğer tan dönüşü olarak da bilinen G-TURN. Böylece G-Serisi kendi etrafında 360 derece dönüş yapabiliyor. Ayrıca G-STEERING işlevi de var. Bu ise arazide dar bir dönüş açısıyla manevra olanağı sağlıyor. Bunun dışında emekleme modu da arazide üstün beceriler sağlıyor.

EQ teknolojisi ile Mercedes-Benz G 580 en zorlu arazi koşullarına meydan okuyor. Örneğin 35 dereceye kadar yanal eğimlerde dengesini koruyor. Ayrıca 850 milimetre sudan geçiyor. Hatta bu konuda geleneksel motorlu benzerlerinden 150 milimetre daha iyi performans gösteriyor. Ayrıca tork yönlendirme işlevi geleneksel diferansiyel kilitlerinin işlevini sanal olarak üretiyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0