OPEL 125 YAŞINDA

OPEL 125 YAŞINDA

PEUGEOT E-208

Opel 125 yaşında. Alman otomotiv devi 1899 yılında çıktı yolda hız kesmeden ilerliyor.

Alman üretici Opel için 2024 çok özel bir yıl. Opel 15 yaşında. Ancak aynı zamanda elektrikli ulaşım açısından da önemli bir yıl. Opel 2024 yılında bir ilk gerçekleştiriyor. Her modelin tamamen elektrikli bir versiyonunu satacak.

Rüsselsheim merkezli Opel, yenilikçi ve geleceğe yönelik mobilitenin temelini 125 yıl önce attı. Opel başarılı bir dikiş makinesi ve bisiklet üreticisiydi. Adam Opel’in oğlu Wilhelm Opel, şirketin yeni bir alana girme cesaretini gösterdi. 1899 yılında Friedrich Lutzmann’dan motorlu araç fabrikası satın aldı. Bu, otomobil üretiminin başlangıç sinyali oldu. Opel bugüne gelinen noktada 125 yılını geride bıraktı. Ayrıca bu süre içinde 75 milyonun üzerinde otomobil üretti.

Opel 125 yaşındaDİKİŞ MAKİNELERİ VE BİSİKLETLERDEN OTOMOBİLLERE

Opel’in başarı hikayesi 1862 yılında başladı. Adam Opel, Rüsselsheim’da ilk dikiş makinesini üreterek şirketin temellerini attı. Opel, kısa sürede Almanya’nın en büyük dikiş makinesi üreticilerinden biri haline geldi. Ayrıca tüm Avrupa’ya ihracat yaptı. Şirket, bir sonraki başarılı adımını bisikletle attı. İlk bisikleti 1886 yılında Rüsselsheim’da üretti. Böylece Opel Almanya’nın ilk bisiklet üreticilerinden biri oldu. Ayrıca Opel, 1920’lerde otomobil üretimine paralel olarak dünyanın en büyük bisiklet üreticisi oldu.

Bu başarının arkasında şirket kurucusu Adam Opel’in oğulları vardı. Opel bünyesindeki motorlu taşımacılıkta köklü değişiklikler yaptılar. 1890’lı yıllarda bisiklet ticaretinin gerilemesi nedeniyle Opel kardeşler yeni ürünler aradı. Bu süreçte otomobille karşılaştılar. Fritz ve Wilhelm Opel, 1897’de Berlin’deki ilk Alman Otomobil Fuarı’nı ziyaret etti. Burada Friedrich Lutzmann ile tanıştılar. Usta tasarımcı, 1894’ten beri motorlu araç üretiyordu. Dolayısıyla Opel kardeşlerin aradığı deneyime sahipti. Kendisi Opel kardeşleri Dessau’daki fabrikasına davet etti. Fritz ve Wilhelm otomobil üretme potansiyelini hemen fark ettiler.

Opel 125 yaşındaYENİ MODELLERİN İLK REKLAMLARI

Önce iş birliği kurmayı düşündüler. Ama sonra Lutzmann’a cazip bir teklifte bulundular. Bu teklif arazi, bina ve atölye donanımları da dahil üretimin tamamını kapsıyordu. 21 Ocak 1899’da Wilhelm Opel ve Friedrich Lutzmann sözleşme imzaladı. Böylece fabrika Opel’in mülkiyetine geçti.

Tüm şirket, Dessau’dan Opel’in Rüsselsheim’daki genel merkezine geçti. Çalışanlar ve makineler dahil. Lutzmann, Adam Opel Motorfahrzeug-Fabrik’in satış müdürü oldu. Sonrasında, Lutzmann ve Opel’in bisiklet üretiminden getirilen seçilmiş çalışanlar Opel adı altında otomobil üretmeye başladı. Bina bu iş özel olarak inşa edilmişti. Yeni modellerin ilk reklamları 1899 yılının ilk baharı gibi erken bir tarihte çıktı. Bu reklamlarda “Opel otomobilleri en iyisidir” sloganı yer aldı.

125 YILDA 75 MİLYONDAN FAZLA ARAÇ

Opel 125 yaşında. Şirket bu uzun soluklu maratonda 75 milyondan fazla araç üretti. Öte yandan şirket sadece köklü geçmişiyle gurur duymakla kalmıyor. Aynı zamanda geleceğe de umutla bakıyor. Opel, elektrikliye geçiş konusunda da oldukça kararlı. Kararlı bir şekilde modellerinde elektrikli versiyonlar da üretiyor. Dahası şirket üretimdeki her model için bir elektrikli versiyon sunma noktasına geldi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0