LEXUS KENSHİKİ

LEXUS KENSHİKİ

TOYOTA KENSHİKİ FORUM

Lexus Kenshiki etkinliğinde gelişmiş teknolojilerle tam elektrikli vizyonunu yansıttı

Lexus, her yıl düzenlenen Kenshiki Forum’da geleceğe dair vizyonunu ortaya koydu. Marka yeni teknolojilerini ve yeni nesil tam elektrikli araçlarını gösterdi. Ayrıca elektrikliye geçiş yol haritasını aktardı. Lexus, 2030’da Avrupa’da tam elektrikli marka olmayı hedefliyor. Aynı zamanda 2035’te tam elektrikli bir markaya olacak.

Lexus KenshikiLEXUS’UN AVRUPA’DAKİ BÜYÜMESİ DEVAM EDİYOR

Lexus bu yıl Avrupa’daki yeni otomobil satışlarının yaklaşık 74 bin adede ulaşmasını öngörüyor. Bu rakam 2022 yılı performansına göre yaklaşık yüze 50’lik bir artış anlamına geliyor. Böylece Lexus en hızlı büyüyen premium markalardan biri oluyor.

Başarıda son iki yılda neredeyse tamamen yenilenen güçlü model yelpazesinin payı büyük. Ürün gamı D ve E premium SUV segmentlerinde üç yeni model içeriyor. Bunlar hibrit, şarj edilen hibrit ve tam elektrikli NX, RX ve RZ.

Şirket bu ivmeyi sürdürmekte kararlı. Avrupa’da altı haneli adetleri hedefliyor. Bu hedefleri desteklemek üzere iki yeni model tanıttı. Böylece lüks minivan LM ve B SUV LBX ile Lexus daha geniş kitlelere ulaşacak.

YENİ NESİL ELEKTRİKLİLER

Ayrıca LF-ZC ve LF-ZL konsept otomobilleri markanın gelecekle ilgili planlarını gösteriyor. Bunlar sıfır emisyonlu elektrikli otomobiller olacak. Lexus LF-ZC konsepti, 2026 yılında yollara çıkacak. Bir sedan olacak. Şık tasarımı, düşük ağırlık merkezi, geniş kabini ve işlevselliği ile dikkat çekiyor. Ayrıca LF-ZC, markanın elektrifikasyon deneyiminden yararlanıyor.

Bir diğer konsept ise LF-ZL. Sondaki “L” lüks ifade ediyor. Tamamen akıllı bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Örneğin sürücünün alışkanlıklarını öğreniyor. Böylece etkileşim kurarak kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor. Ayrıca iç mekanda kullanılan bambu Japon geleneğine gönderme yapıyor. Böylece sürdürülebilir bir yaklaşımı da yansıtıyor. Bu hızlı büyüyen bitkinin endüstriyel kullanımı doğayı korumak adına önem taşıyor.

Lexus KenshikiYENİ ARENE İŞLETİM SİSTEMİ İLE DAHA FAZLA FONKSİYONELLİK

Lexus’un yeni Arene İşletim Sistemi yeni eğlence ve bağlantı sistemlerinin önünü açıyor. Ses tanıma sistemi yapay zeka kullanıyor. Böylece komutlara hızlı yanıt veriyor. Ayrıca kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor. Sistem sürücünün rutinlerini ve tercih ettiği uygulamaları öğreniyor.

ÜSTÜN SÜRÜŞ PERFORMANSI

Lexus, DIRECT4 dört tekerlekten çekiş teknolojisi ile üstün performans sağlıyor. Aynı zamanda üstün sürüş güvenliği tesis ediyor. DIRECT4, her bir tekerlekteki yüke göre ön ve arka akslar arasındaki torku ayarlıyor. Bu, daha doğrusal hızlanma ve gelişmiş viraj performansı anlamına geliyor. Sistem şu an için Lexus RZ ve RX 500 versiyonlarında görev yapıyor. Yeni Arene İşletim Sistemi ise sürüş modlarına göre aracın verdiği hisleri değiştiriyor. Aracın sesi ve titreşimlerini değiştirerek duyusal deneyim seviyesini arttırıyor.

Lexus KenshikiYENİ MODÜLER MİMARİ

Lexus Kenshiki etkinliğinde yeni teknolojilerle dikkat çekti. Özellikle şarj süresi ve menzil konusunda önemli gelişme vaat ediyor. haliyle bu da elektrikli araçları daha cazip kılacak. Lexus, yaklaşık 20 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 şarj öngörüyor. Ayrıca yaklaşık 800 kilometre menzil. Bunun için lityum-iyon dahil yeni batarya teknolojileri uygulayacak.

MANUEL ŞANZIMANLI ELEKTRİKLİ HEYECANI

2024 yılında ise, RZ ürün yelpazesi önden çekişli versiyon ile genişleyecek. Ardından One Motion Grip elektronik direksiyon seçeneği ilk kez sunulacak. Ayrıca Lexus sürüş keyfi adına da bir çözüm getirecek. Tam elektriklilerde manuel şanzıman hissini ve çalışmasını sağlayan bir sistem keyif vaat ediyor.

Newer Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0