MERCEDES E-SERİSİ

MERCEDES E-SERİSİ

ALPİNE A110

Mercedes E-Serisi, E 220 d 4MATIC ve Türkiye’ye özel E 180 olarak sunulacak. E 180 4.220.000 TL’den, E 220 d 4MATIC 5.900.000 TL’den başlıyor.
Lüks sedan dünyasında 75 yılı aşkın süredir standartları belirliyor. 1946 yılından günümüze 17 milyon araç. Şimdi de bu segmentte tamamen yeni bir sayfa açıyor. Her zaman olduğu gibi yeni teknoloji ve çözümlerle sektöre yön veriyor. İki motor seçeneğiyle geliyor. Ayrıca iki donanım seviyesine sahip. E 220 d 4MATIC 5.900.000 TL’den başlıyor. Ayrıca Türkiye için özel olarak üretilen E 180 4.220.000 TL’den yollara çıkıyor.

KARAKTERİSTİK ÇİZGİLER

Mercedes E-Serisi, geleneksel üç hacimli sedan gövde orantılarını koruyor. Uzunluğu: 4.949 mm. Genişliği 1.880 mm. Yüksekliği ise 1.468 mm. Ayrıca 2.961 mm uzunluğa sahip. Böylece bir önceki nesil E-Serisi’ne göre 22 mm daha uzun. Ayrıca kısa ön aks uzantısı ve uzun motor kaputuna sahip. Bunu geride konumlanan kabin tasarımı tamamlıyor. Elbette geride konumlanan kabin tasarımı olgun ve dinamik bir siluet oluşturuyor.

Elbette karakteristik bir ışık imzasına sahip. Aydınlatmalı panjur hemen dikkat çekiyor. Farlar da özgün bir ışık imzasına sahip. Ancak asıl sürpriz arka aydınlatma grubunda. Marka buraya gururla yıldız şeklinde bir ışık uygun görmüş.

MERCEDES E-SERİSİBOYUTLAR ARTTI

Boyutlar arttı. Ayrıca daha verimli bir platform söz konusu. Böylece iç hacim de arttı. Örneğin sürücünün baş mesafesi 5 mm arttı. Arka koltuktaki yolcular ise 2 cm aks mesafesi artışından yararlanıyor. Diz mesafesinde 10 mm ve bacak mesafesinde 17 mm artış söz konusu. Ayrıca iç genişlik de 1.519 mm’ye ulaştı. 25 mm’ye varan bu artış neredeyse bir S-Serisi kadar bir alan sağlıyor. Bagaj hacmi ise 540 litreye kadar çıkıyor.

Her şey ön konsolda toplanmış durumda. Vites konsolu tamamen boş. Vites kolu veya vites seçici yok. Hiçbir şey yok. Bu bölümde görmeye alışkın olduğumuz her şey farklı bir noktaya aktarıldı. Dolayısıyla vites konsolu demek de doğru değil artık. Bu alan artık kapaklı devasa bir saklama alanı olarak hizmet veriyor.

MERCEDES E-SERİSİMBUX SUPERSCREEN İÇ TASARIM

Elbette zengin bir donanımla yollara çıkıyor. Isıtmalı ve soğutmalı koltuklarla bağlıyor. Burmester® 4D surround ses sistemine kadar uzanıyor. Haliyle ambiyans aydınlatması da var. Özellikle 64 renkli ortam aydınlatması iç mekandaki ortamı çok değiştiriyor. Ama kokpitin asıl alametifarikası MBUX Superscreen. Marka her model ve nesilde MBUX’u geliştirmeye devam ediyor. Ön yolcu ekranı iç mekana ek güzellik katıyor. Merkezi ekran ile ön yolcu ekranı aynı cam yüzey altında birleşiyor. Aslında dijital sürücü ekranı bu yapıya entegre değil. Yine de dijital sürücü ekranı ile birlikte tamamen dijital bir deneyim oluşuyor.

Yapay zekâ sayesinde MBUX, çok sayıda bilgi-eğlence, konfor ve araç işlevi için kişiselleştirilmiş öneriler sağlıyor. Sıfır katmanlı tasarım ile kullanıcı, alt menüler arasında gezinmek zorunda kalmıyor. Elbette Apple Car Play veya Android Auto desteği söz konusu.

Burmester® 4D surround ses sistemi gelişmiş bir ses deneyimi sağlıyor. Sistem 21 hoparlör ve 15 kanal 730 Watt amplifikatörden oluşuyor. Ayrıca ses görselleştirme işlevine sahip. Böylece 64 renkli ambiyans aydınlatması müziği üç duyu ile deneyimleyeme olanağı sağlıyor.

Eğlence deneyimi ön yolcu için her zaman etkileyici. Ön yolcu opsiyonel kendine ait ekranda video gibi dinamik içerikleri izleyebiliyor.

TÜRKİYE PAZARINA ÖZEL E 180

Mercedes E-Serisi, Türkiye’de ilk etapta iki motor ve iki donanım seviyesiyle satılıyor. Motor seçeneklerinden biri küçük hacimli benzinli E180. Diğer ise 2,0 litre hacimli dizel E 220 d. Ayrıca dizel versiyon dört çeker olarak satılıyor.

Benzinli motor Türkiye pazarına özel. M 254 kodlu motor tüm gelişmiş teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Buna NANOSLIDE® silindir kaplaması veya CONICSHAPE® silindir honlaması dahil. Ayrıca arkadan itişli yapısıyla sportif bir sürüş deneyimi sağlıyor. 1,5 litre hacimden 170 PS güç ve 250 Nm tork sağlıyor. Ayrıca benzinli motoru 23 PS (17 kW) elektromotor destekliyor. Bu motor sadece Türkiye’de sunuluyor.

E 220 d 4MATIC versiyonundaki OM 654 M da gelişmiş motor teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor. Her iki motorda da standart olarak 9G-TRONIC otomatik şanzımanla görev yapıyor.

Her zaman olduğu gibi Mercedes E-Serisi üstün yol tutuş özellikleriyle öne çıkıyor. AIRMATIC veya arka aks yönlendirmesi gibi yeni nesil çözümlere sahip. Bu da konfor ile sürüş dinamikleri arasında ideal denge sağlıyor.

Mercedes E-Serisi fiyat listesinde dört farklı seçenek söz konusu. Mercedes E 180 Edition 1 Exclusive 4.220.000 TL. E 180 Edition 1 AMG 4.330.000 TL. Mercedes E 220 d 4MATIC Edition 1 Exclusive 5.900.000 TL. E 220 d 4MATIC Edition 1 AMG 6.050.000 TL.

Newer Post
Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0