YENİ – MERCEDES-BENZ C-SERİSİ ALL-TERRAIN

YENİ – MERCEDES-BENZ C-SERİSİ ALL-TERRAIN

NISSAN X-TRAIL – İLK SÜRÜŞ

Yeni Mercedes-Benz C-Serisi All-Terrain, Türkiye’de 1.387.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Station wagon araziye uygun değil, ama SUV da çok mu yüksek? işte çözüm All-Terrain. Mercedes-Benz, 2017 yılında E-Serisi All-Terrain’i tanıtmıştı. Aynı formülle C-Serisi All-Terrain yollara çıkıyor.

Mercedes-Benz C-Serisi All-Terrain4755 mm uzunluğundaki yeni C-Serisi All-Terrain, 4 milimetre farkla geleneksel C-Serisi Estate daha uzun. Çamurluk kaplamaları sayesinde genişliği 21 milimetre artarak 1841 milimetreye ulaşıyor. 40 mm artırılmış yerden yükseklik sayesinde toplam yüksekliği 1494 mm’ye ulaşıyor. 245/45 R 18 lastikler standart ve 245/40 R 19 lastikler opsiyon.

İŞLEVSEL İÇ MEKAN

Bagaj hacmi ve işlevselliği açısından bir fark bulunmuyor. Sportif arka kısım 490 ila 1510 litre arasında bir hacmi kullanıma sunuyor. C-Serisi Estate’de olduğu gibi arka koltuk sırtlıkları 40:20:40 oranında üç parça halinde katlanıyor. Standart EASY-PACK bagaj kapağı, kontak anahtarı, sürücü kapısı veya bagaj kapağındaki düğme ile açılıyor veya kapanıyor.

Yeni C-Serisi All-Terrain’e önden bakıldığında, krom kaplamalar ve merkezi yıldıza sahip ön panjur dikkat çekiyor. Radyatör ızgarasındaki dikey çıtalar ve parlak siyah kaplamalar kalite algısını artırıyor. Ön tamponda kullanılan koyu gri damarlı plastik ve parlak krom alt koruma kaplaması modelin güçlü karakterini tamamlıyor.

SUV ESİNTİSİ DETAYLARI

Yanlarda ve çamurluklarında mat koyu gri kaplamalar bulunuyor. Versiyona özgü, bu kaplamalar boyalı gövde yüzeyleriyle görsel olarak kontrast oluşturuyor. Yan kaplamadaki krom şerit dışında versiyona özgü krom bagaj eşiği koruması ve parlak krom alt koruma kaplaması yine bu versiyonun özel yapısını vurguluyor.

AVANTGARDE dış tasarım özelliği olarak yan kaplamalarda, yan cam çerçevelerinde ve tavan barlarında cilalı alüminyum kullanılıyor. B sütunlarındaki süslemeler ve arka yan camlardaki çıtalar parlak siyah. Gece Paketi ile donatıldığında; örneğin yan aynalar ve ön ve arkadaki süslemeler parlak siyah uygulanıyor.

Mercedes-Benz C-Serisi All-TerrainMerkezi gösterge ekranı altı derece eğimli yapısıyla sürücü odaklı bir yapı sergiliyor. Sürücü alanındaki yüksek çözünürlüklü 12,3 inç LCD ekran, bağımsız ve havada süzülüyormuş gibi görünüyor. Ayrıca eğim veya direksiyon açısı dışında coğrafi koordinat ve pusula bilgilerini de gösteren yeni “Off-Road” içeriği bulunuyor.

AVANTGARDE seviyesine özgü koltuklar üst seviye konfor ve yanal destek sağlıyor. Gümüş süslemeli çok fonksiyonlu spor direksiyon şık bir görünüm sunuyor. Ortam aydınlatması görselliği tamamlıyor.

ALL-TERRAIN İLE YERDEN YÜKSEK

C-Serisi All-Terrain, geleneksel C-Serisi Estate’ten yaklaşık 40 mm daha yüksek ve tekerleklerin çapı daha büyük. Bu, C-Serisi All-Terrain’i bozuk yol yüzeyleri için uygun hale getiriyor. Dört kollu ön süspansiyon biraz daha büyük direksiyon mafsallarına sahipken, arka aksta çok kollu bir süspansiyon devreye giriyor. Yüksek sürüş dengesi için pasif sönümleme sistemine sahip konforlu süspansiyon devreye giriyor.

EKO, KONFOR, SPORT ve BİREYSEL dışında arazi sürüşü için iki ilave DYNAMIC SELECT modu bulunuyor. OFFROAD, toprak yollar, çakıl veya kum gibi daha hafif arazide devreye giriyor. Daha zorlu ve dik araziler için DSR’li (Eğim İniş Hız Sabitlemesi) OFFROAD+ devreye giriyor. DYNAMIC SELECT, motor, şanzıman, direksiyon, ESP® ve 4MATIC sistemlerinin çalışma karakteristiğini uyarlıyor. Sürücü, merkezi ekranın altındaki dokunmatik yüzey ile sürüş modları arasında geçiş yapabiliyor.

LED yüksek performanslı farlar C-Serisi All-Terrain’e özel bir arazi aydınlatması içeriyor. Hafif arazi sürüşlerinde geniş aydınlatma alanı, sürücünün virajlar dahil engelleri daha erken görmesini sağlıyor. Off-Road sürüş modu etkinleştirildiğinde, off-road aydınlatması yanıyor. İşlev, 50 km/s’ye kadar etkin olup bu hızın üzerinde otomatik olarak kapanıyor.

Standart dört tekerlekten çekiş ve 1800 kilograma kadar çekme kapasitesi ile C-Serisi All-Terrain römork de çekiyor. Opsiyon olarak kısmen elektrikli katlanabilir bir çeki demiri ve ESP® römork stabilizasyonu tercih edilebiliyor. 65 km/s veya üzeri hızlarda, ESP® römork stabilizasyonu, kritik durumlarda otomatik olarak müdahale ediyor. Sistem, istenmeyen salınımlarda tekerlere fren müdahalesi yapıyor ve salınımları azaltıyor. Ayrıca gerektiğinde motor torkunu azaltarak veya fren uygulayarak araç hızını da düşürüyor.

4MATIC DÖRT TEKERLEKTEN ÇEKİŞ

Standart olarak sunulan 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi zorlu yüzeylerde yüksek çekiş ve sürüş dengesi sağlıyor. Motor gücünün yüzde 45’e kadarı ön aksa, yüzde 55’e kadarı arka aksa aktarılıyor. 9 kademeli otomatik şanzıman ve 4MATIC yüksek verimlilik sunuyor. Yeni ön aks tahriki, ideal bir aks ağılık dağılımı ile daha yüksek tork seviyelerinin aktarılmasını sağlıyor.

Mercedes-Benz C-Serisi All-Terrain C 200 4MATIC All-Terrain (karma yakıt tüketimi (WLTP): 7,6 -6,8 lt/100 km; karma CO2 emisyonu (WLTP): 174-155 gr/km) versiyonunda yeni dört silindirli benzinli motor (M 254) ve entegre ikinci nesil marş jeneratörü (ISG) ile birlikte çalışıyor. 204 bg güç kısa bir süre için elektrikli sistem tarafından 20 bg ile destekleniyor. Enerji geri-kazanımı ve motorun kapatılması halinde “süzülme” işlevi sayesinde benzinli motor yüksek verimlilik seviyesi sunuyor.

Mercedes-Benz C-Serisi All-Terrain, ülkemizde 1.387.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0