JEEP CHEROKEE

JEEP CHEROKEE

JEEP AVENGER ELEKTRİK

Jeep CherokeeİLK NESİL JEEP CHEROKEE

İlk nesil Jeep Cherokee, Wagoneer modelinden türetilen üç kapılı bir gövdeye sahipti. C sütünü yoktu, arka cam tek parça halinde D sütununa kadar uzatıldı. Daha önce Jeep Wagoneer modelinde (1963-1967) üç kapılı bir versiyon vardı. Ama bu dört kapılı ile aynı sütun ve cam yapısına sahipti. Cherokee, Jeepster Commando’nun yerini alarak, SJ üretim kodlu ilk nesil olarak 1974 yılında “Sport(s) Utility Vehicle” yani SUV tanımlamasıyla tanıtıldı. 1977 yılına kadar üç kapılı olarak yollara çıktı.

Jeep Cherokee

İKİNCİ NESİL

1984 yılında XJ kodu ile ikinci nesil yollara çıktı. Her ne kadar ikinci nesil olsa da XJ koldu Jeep Cherokee modern SUV kavramının yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Köşeli hatlarıyla bilinen XJ ile birlikte arazi araçları geleneksel binek otomobillere ve station wagon otomobillere alternatif oluşturmaya başladı.

 

Jeep CherokeeÜÇÜNCÜ NESİL

KJ koduna sahip üçüncü nesil Grand Cherokee, Kuzey Amerika pazarında Liberty ismini aldı. Diğer pazarlarda yine Jeep Cherokee olarak yoluna devam etti. Nisan 2001 tarihinde tanıtılan model 150 HP gücünde 2,4 litre sıralı 4 silindir veya 210 HP gücünde 3,7 litre V6 olmak üzere farklı motor seçenekleri vardı. İkinci nesildeki köşeli far ve köşeli tasarım yerini yuvarlak far ve daha yumuşak hatlara bırakmıştı.

Jeep Cherokee

DÖRDÜNCÜ NESİL

2008 yılında KK kodu ile dördüncü nesil yolara çıktı. Yine Kuzey Amerika’da Liberty ve diğer pazarlarda Jeep Cherokee adını aldı. Ama yola yalnız çıkmadı. İlk kez Dodge logosuyla Nitro olarak da yollara çıktı. Dört silindirli motor programdan çıktı. Sadece V6 motora sahipti. Pazara bağlı olarak CRD turbo dizel motor da vardı.

Jeep Cherokee

BEŞİNCİ NESİL JEEP CHEROKEE

Güncel beşinci nesil 2014 yılında KL kolu ile ve sadece Cherokee ismi ile yollara çıktı. Daha modern bir tasarıma kavuşan modelin boyutları da yeniden ele alındı ve bir tık büyüdü. Böylece Cherokee’nin altında konumlandırılan Renegade ve Compass modelleri için alan oluştu. 2019 yılında devreye alınan 2,0 litre turbo benzinli gibi yerini aldığı dördüncü nesile göre yüzde 45’e varan çok daha verimli motorlarla çok daha çevreci bir yapıya sahip.

Newer Post
Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0