KIA SORENTO

KIA SORENTO

Kia EV9

Kia Sorento sınıfının öncülerinden biri olarak kabul görüyor. Şehirli SUV kavramının yaygınlaşmasında çok etkili bir model. Yaklaşık yılda sadık bir hayran kitlesi kazandı. yine 20 yılda dört nesil geride bıraktı. Her nesilde modernleşti, gelişti, olgunlaştı. Bugün dördüncü nesil olarak yine sınıfına yön vermeye devam ediyor.

Kia SorentoKIA SORENTO İLK NESİL

Kia Sorento 2002 yılında ilk nesil olarak JC kodu ile yollara çıktı. İlk modern SUV örneklerinden biri olarak onun da öncelikli hedefli Amerika pazarıydı. 4,57 metre uzunluğu ve 2,71 metre dingil mesafesiyle aileleri rahat ettiren bir iç mekana sahipti. Yumuşak karakterli süspansiyonu ile bozuk yolların üstesinden gelmesini biliyordu. Hacimleri 2,4 ile 3,8 litre arasında değişen benzinli dışında ülkemizde 2,5 litre dizel motor seçeneğiyle çok sevildi.

 

Kia Sorento

DAHA MODERN İKİNCİ NESİL

2009 yılında XM kodu ile ikinci nesil yollara çıkmaya başladı. 10 cm kadar uzamıştı. 4,69 metre uzunluğa ve 2,70 metre dingil mesafesine sahipti. Merdiven tipi şasi yerini çok daha konforlu bağımsız şasiye bırakmıştı. Daha bir şehirli olmuştu. Yine de arazide güçlü bir modeldi. Hacimleri 2,0 litre ile 3,5 litre arasında değişen benzinli motorlar dışında 2,0 litre ve 2,2 litre olmak üzere dizel motor seçeneklerine sahipti.

 

Kia SorentoOLGUNLAŞAN ÜÇÜNCÜ NESİL

2014 yılında UM kodlu üçüncü nesil yollara çıkmaya başladı. Hem uzunluk, hem de dingil mesafesiyle büyümeye devam etti. 4,78 metre uzunluğa ve 2,78 metre dingil mesafesine sahipti. Ama çok daha modern tasarım yaklaşımı sayesinde daha zarif görünüyordu. Hacimleri 2,0 litre ile 3,5 litre arasında değişen benzinli motorlar dışında 2,2 litre olmak üzere dizel motor seçeneklerine sahipti.

 

Kia SorentoDÖRDÜNCÜ NESİL

2020 yılında ise güncel haliyle MQ4 yollara çıkmaya başladı. Aslında 4,81 metre uzunluk ve 2,82 metre dingil mesafesiyle uzunluk ve dingil mesafesiyle büyümeye devam etti. Ancak artık çok daha dinamik ve kaslı bir görünüm sergiliyor. Doğal olarak çağın gereklerine uygun modern küçük hacimli motorlar devreye girdi. 1,6 litrelik turbo benzinli motor ve ayrıca şarj edilebilir hibrit olarak da mevcut. Dizel cephesinde yine 2,2 litre hacimli bir motor var.

Newer Post
Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0