Citroën ë-C3

Citroën ë-C3

OPEL 125 YAŞINDA

Citroën ë-C3 Eylül’de Türkiye’ye geliyor. Ayrıca yılbaşında yarı-hibrit benzinli eklenecek.

Citroën, B segment modeli yeni C3’ü Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Yeni C3 karakteristik görünümü, sınıfının üzerinde boyutları ve markaya has konfor dikkat çekiyor. 4’üncü nesil C3, eylül ayında elektrikli olarak Türkiye yollarına çıkacak. Yılbaşında ise yarı-hibrit bir versiyon ürün gamına dahil olacak.

HERKES İÇİN ULAŞILABİLİR ELEKTRİKLİ

İlk nesil 2002 yılında yollara çıktı. Bugüne kadar 5,6 milyon adet sattı. Bugün dördüncü nesil olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Hem de ilk kez ë-C3 ismiyle tamamen elektrikli olarak.

Citroën ë-C3 baştan aşağı yeni bir otomobil. Otomobil, 4,01 m uzunluğu ve 1,76 m genişliğiyle kompakt bir ayak izine sahip. İlk kez 2022 Citroën Oli konseptinde ön gösterimi yapılan yeni tasarıma sadık. Bu tasarımda dikey ve yatay unsurlar, teknik bir tarzla kontrast oluşturuyor. Ön cephe daha uzun ve daha dikey. Ön ızgara parlak siyah. Ayrıca logo yeni ve yine ortada yer alıyor. Motor kaputu yüksek ve yatay konumlu. Elbette arka aydınlatma grubu da yeni.

Citroën ë-C3 ARKA DİZ MESAFESİ RAKİPLERİNDEN EN AZ 20 MM DAHA FAZLA

İç mekan yalın ama zarif yüzeylerle oturma odası rahatlığında. Yeni desenli Citroën Advanced Comfort® Koltuklar da yeni. Ek köpük katman uzun yolculuklar dahil her zaman üstün konfor sağlıyor. Dik ve yüksek, bu sayede yola hakim sürüş pozisyonu ile konfor devam ediyor. Üstelik baş mesafesi 30 mm daha fazla.

Aslında yeni ë-C3, sadece 19 mm daha uzun ve 6 mm daha geniş. Ama buna rağmen daha geniş iç mekana sahip. Arka dirsek mesafesi 19 mm, ön ise 21 mm ile pazar ortalamasının üstünde. Ayrıca arka koltuk diz mesafesi de ortalamanın en az 20 mm üzerinde. Hem de sınıfının en iyi değeri.

BAGAJ GENİŞ

Yeni Citroën ë-C3 geniş bir bagaja sahip. bagaj standart kullanımda 310 litre hacim sağlıyor. 60/40 oranında katlanan arka koltuklarla işlevsellik artıyor. Arka çamurluklar arasındaki 1015 mm genişlik daha büyük nesneleri taşıma kolaylığı sağlıyor. Bunun dışında 1,57 metre yükseklik de daha kullanışlı bir hacim anlamına geliyor.

Ayrıca Citroën ë-C3 çok sayıda kullanışlı saklama alanıyla da ek işlevsellik sağlıyor. Diğer yandan SUV tarzı yerden yükseklik de hayatı kolaylaştırıyor. Önceki modeldeki 135 mm’lik yerden yükseklik, yeni ë-C3’de 163 mm.

Citroën ë-C3 26 DAKİKADA YÜZDE 80’E KADAR ŞARJ OLABİLİYOR

Elektrikli C3’teki elektromotor 83 kW (113 HP) güç üretiyor. Tam otomatik şanzımanla 0-100 km/s hızlanma 11 saniye sürüyor. Ayrıca maksimum hız 135 km/s.

Yeni Citroën ë-C3, Stellantis bünyesinde bir ilke imza atıyor. 44 kWsa LFP (Lityum Ferro Fosfat) bataryayla yollara çıkıyor. Bu ise şehir içi kullanımda 440 km menzil anlamına geliyor. Ayrıca karma kullanımda ise 324 km’ye kadar WLTP sürüş menzili.

100kW DC hızlı şarj ile 26 dakikada yüzde 20-80 şarj olanağı da sağlıyor. AC 7 kW ile yüzde 20-80 4 saat 10 dakikada sürüyor. 11 kW seçeneği ise 2 saat 50 dakika sürüyor.

48V HİBRİT TEKNOLOJİSİ

Yeni C3 ilk kez bir hibrit güç aktarma sistemiyle de yollara çıkacak. Yeni nesil 3 silindirli benzinli motor 100 hp (75 kW) güç üretiyor. Ayrıca 205 Nm tork sağlıyor. Benzinli motoru 21 kW elektromotor destekliyor. Gücü yeni elektrikli ë-DCS6 çift kavramalı şanzıman aktarıyor. Hibrit sistem yakıt tüketimini eşdeğer benzinli versiyona kıyasla yaklaşık yüzde 10 azaltıyor.

EYLÜL’DE GELECEK

Citroën ë-C3, Eylül ayında elektrikli olarak yollara çıkacak. Hibrit versiyon ise yılbaşında ürün gamına dahil olacak.

Newer Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0