JEEP AVENGER ELEKTRİK

JEEP AVENGER ELEKTRİK

AUDI Q7

Jeep Avenger Elektrik, 400 km WLTP ve 550 km şehir içi menzil ile 1.563.750 TL’den yollara çıkıyor.
Jeep. Askeri amaçlı Willys ile başlayan 80 yılı aşan uzun soluklu bir geçmiş. İlk günden bu yana her zaman arazi araçları üretti. Jenerik marka haline geldi. Bugün insanlar arazi aracı kast ettiğim jip diyor. Çağa ayak uydurdu Avrupa pazarına yönelik daha kompakt SUV modeller tanıttı. Ardından crossover modeller de üretti. Yine çağa ayak uydurup elektrik destekli versiyonlarla elektrikliye geçiş hamlesini başlattı. Ve şimdi de elektrikliye geçiş hamlesinde bir sonraki aşamaya geçti. Jeep, Avanger Elektrik ile ilk tamamen elektrikli modelini yollara çıkarttı.

ÖDÜL AVCISI

Önce Jeep Avenger Elektrik ile ilgili öne çıkan noktalara bir bakalım. Avrupa’da Yılın En İyi Otomobili seçildi. Ayrıca BBC Top Gear dergisi onu En İyi Elektrikli Şehir Otomobili seçti. Dahası Kadın gazetecilerinden oluşan Kadınlar Dünyasında Yılın Otomobili Ödülleri’nde En İyi Aile SUV’si seçildi. Bu ödüller farklı uzmanlar ve bakış açılarıyla verildi. Dolayısıyla Jeep Avenger’ın güçlü tasarım ve ürün özellikleriyle kullanıcı beklentilerine cevap verdiğini doğruluyor.

B-SUV segmentinde yer alıyor. 4,08 metre uzunluğa sahip. Jeep DNA’sını bünyesinde barındırıyor. Markanın şehirden doğaya felsefesine sadık. Stellantis platformu üzerine yükseliyor. Dolayısıyla grup içindeki elektrikli modellerle aynı teknik mimariyi kullanıyor. Bu ise 156 PS elektromotor anlamına geliyor. Elektromotoru 54 kWsa batarya besliyor. Böylece 400 km WLPT menzili ve 550 km şehir içi menzil sağlıyor.

Jeep Avenger ElektrikKARAKTERİSTİK TASARIM, AMA DAHA KOMPAKT

Avenger, B-SUV segmentinde yer alıyor. Uzunluğu 4,08 metre. Bu onu sınıfının en kompakt örneklerinden biri yapıyor. Örneğin kuzeni Peugeot 2008 4,30 metre uzunluğa sahip. Opel Mokka ise 4,28 metre uzunluğa sahip. Aks mesafesi ise 2,56 metre.

Uzaktan bakıldığında bile “Jeep” dedirtiyor. Ancak tüm gövde orantıları daha küçük. Önden bakıldığında 7 dikmeli ön ızgara marka aidiyetine gönderme yapıyor. Elbette elektrikli çağa uygun olarak ön ızgara kapalı. Gövdesine göre uzun sayılabilecek yatay bir motor kaputu. Ayrıca motor kaputunun ortasındaki çıkıntı daha güçlü bir imaj üretiyor. Söz konusu güçlü imajı şişkin çamurluk kemerleri destekliyor.

Gövdenin dört bir yanını plastik kaplamalar çevreliyor. Bunlar SUV veya Crossover dünyasının olmazsa olmazı. Arkadan bakıldığında da yine güncel Jeep tasarım izleri göze çarpıyor. Ancak biraz daha modern.

Stop tasarımında zekice bir tasarım hilesi söz konusu. Normalde genişlik algısını arttırmak için yatay iki parça stop tercih ediyor markalar. Bu iki parçanın biri çamurlukta sabit oluyor. Diğeri ise bagaj kapağına entegre oluyor. Bu ek maliyet demek. Jeep bu iki parça stop yatırımına gerek duymamış. Çamurluk tarafında markanın güncel tasarım diline uygun bir stop yer alıyor. Siyah kalın bir çerçeve genişlik algısını destekliyor. Böylece bagaj kapağına ek bir stop entegre etmeye gerek kalmıyor.

Jeep Avenger ElektrikARAZİ BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN TASARIM

Malum Jeep üstün arazi becerisi demek. Bunun için yerden yüksek gövde yeterli değil. Yaklaşma ve uzaklaşma açıları da buna uygun olmak zorunda. Jeep bu hedef doğrultusunda kısa ön ve arka uzantılara yer veriyor.

Kısa ön ve arka uzantıları uygun tampon tasarımları tamamlıyor. Ayrıca 200 mm yerden yükseklik söz konusu. Böylece Jeep Avenger 20 derece yaklaşma, 32 derece uzaklaşma ve 20 derece karın açısına ulaşıyor. Elbette zorlu arazi değil, ama böylece çayırda patikada özgürce ilerleyebiliyor. Çukur ve tümseklerde altı vurmuyor.

YALIN İÇ MEKAN

Jeep Avenger modern ve yalın bir iç mekana sahip. Çoğu marka kavisli çift ekranlı tasarıma yönelirken Jeep yine iki bağımsız ekranla yoluna devam ediyor. Böylece sürücü 10,25 inçlik dijital bir ekrana bakıyor. Ortada ise yine 10,25 inçlik bir dokunmatik ekran yer alıyor.

Ön konsol genel olarak yalın bir tasarıma sahip. Yatay mimari genişlik algısını destekliyor. Orta konsoldaki yatay panelin gövde renginde olması daha modern bir görünüm sağlıyor. Üstelik genç kullanıcıların kalbini kazanacak türden.

Orta konsolun üstüne 10,25 inçlik ekran yer alıyor. Açıkta duruyor. Böylece arka koltuk yolcuları da ekranı görebiliyor. USB girişleri ve AndroidAuto ile Apple CarPlay dahil güncel bağlantı çözümlerine sahip. Çoğu araç işlevi bu ekran üzerinden yönetiliyor.

Öte yandan hemen altında fiziki düğmelerle bir panel yer alıyor. İklimlendirme sistemi için bağımsız bir fiziki kumanda paneli olması harika.

Sürücüye ait 10,25 inçlik ekran tamamen dijital. İçerik belli oranda kişiselleştirilebiliyor. Bilgiler okunaklı ve canlı. Vites konsolunda vites kolu yok. Bunun yerine klima panelinin hemen altında bir panel yer alıyor. Bu panel bir vites seçici. Çok basit. Gitmek istediğin yöne ait düğmeye bas. Hepsi bu. Elbette basit olduğu kadar alışkanlık da gerektiriyor.

Vites kolunun olmaması önemli bir kazanım. Vites konsolu devasa bir saklama alanı olarak tasarlanmış. Tablet kılıflarından bildiğimiz katlanabilir bir ped kapak olarak devreye giriyor. 34 litre saklama alanı iç mekandaki olası dağınıklığın önüne geçiyor. Vites konsolunun gerisinde ise alıştığımız yerde elektrikli park freni ve sürüş modu düğmesi yer alıyor.

Jeep Avenger ElektrikVERİMLİ ELEKTRİKLİ SİSTEM

Jeep Avenger, Stellantis mimarisiyle yollara çıkıyor. Önde 156 PS (115 kW) güç ve 260 Nm tork üreten 400 voltluk bir elektromotor yer alıyor. Haliyle bu motor gücünü ön aksa aktarıyor. Elektromotoru 54 kWsa batarya besliyor. Bu kurulumla Jeep Avenger 1.500 kg ağırlığa sahip.

Fabrika verilerine göre Jeep Avenger 100 km’de 15,4 kWsa tüketime sahip. Bu onu segmentinin en verimli modellerinden biri yapıyor. Verimli yapı uzun menzili beraberinde getiriyor. WLTP normuna göre 400 km menzil söz konusu. Hatta şehir içinde 550 km’ye kadar olası.

Elbette uzun menzil tek başına bir anlam ifade etmiyor. Hızlı şarj da lazım. Jeep Avenger bu beklentiye de cevap veriyor. DC 100 kW şarj ile yüzde 20-80 şarj için 24 dakika yeterli oluyor. Yine verilen bilgiye göre 30 km ek menzil için 3 dakika şarj yetiyor.

156 PS ve 1,5 ton bir araçta üstün bir performans beklemek haksızlık olur. Jeep Avenger 0-100 km/s hızlanmasını fabrika verilerine göre 9 saniyede tamamlıyor. Bu kulağa azmış gibi gelebilir, ama sürüş sırasında çok daha canlı hissettiriyor.

Jeep Avenger ElektrikSÜRÜŞÜ KEYİFLİ

İlk tanışma çerçevesinde Jeep Avenger ile tahmini 100-120 km kadar birlikte oldum. Sürüşün tamamı kırsalda geçti. Etkinlik alanından beton ile çıktık. Devamında asfalt, toprak ve mıcır olmak üzere farklı zeminlerde yol aldık. Böylece şehir içi hariç farklı yol koşullarında deneyimledim aracı.

Yasal hız sınırları çerçevesinde motorun gücü gayet yeterli. Hızlanma pedalına verilen komutlar, anında hızlanma ile sonuçlanıyor. Hem de gecikmesiz. Elbette ağır/güç oranı kadar. Ve ebette çevre dostu olma misyonunu üstlenen bir elektrikli otomobil kadar. Malum ivme dozu ve hız arttıkça konu çevre dostu olmaktan uzaklaşıyor. Ancak oldukça canlı ve istekli bir hızlanma eğilimi var. Hem de ilk hareket anından itibaren yasal otoyol hızlarına kadar.

SELECT TERRAIN İLE KOŞULLARA UYGUN SÜRÜŞ

Elektrikli otomobillerin doğası gereği batarya araç zemininde yer alıyor. Jeep Avenger için de aynısı geçerli. Ağır bataryanın araç zemininde en alçak noktada olması önemli bir kazanım. Bu, ağırlık merkezini düşürüyor. Bataryanın iki aks arasında ortada olması ağırlık dengesi anlamına geliyor. Düşük ağırlık merkezi ve ön/arka ağırlık dağılımı dengesi. Bu kombinasyon spor otomobil tadında sürüş özelliklerine işaret ediyor.

Jeep Avenger gerçekten de çok dengeli bir otomobil. Dört tekerleğin yere eşit bastığını hemen hissettiriyor. Dönüşlerde veya virajlarda gövdesiyle yana yatma minimum seviyede. Eşdeğer bir benzinli araca kıyasla yok gibi. Hızlı girilen virajlarda bile önden kayma eğilimi oluşmuyor. Oysa bir benzinli olsa çok daha erken hızlarda kaymaya başlamıştı. Direksiyon sistemi çok güzel ayarlanmış. Ne sert, ne de yumuşak. Komutlar anında yön değişikliği ile sonuçlanıyor, ama agresif olmadan.

Ve süspansiyon. Tatlı-sert ifadesinin tam karşılığı. Yol bozukluklarını olgunlukla sönümlüyor. Elbette irice çukur ve tümsekleri kabine iletiyor, ama rahatsız etmiyor. B-SUV segmentinin belki de en iyi örneklerinden biri. Yol bozukluklarını sönümleme konusunda çok başarılı. Aynı zamanda üstün yol tutuş özellikleri de sağlıyor.

Tüm bu paket beraberinde keyifli bir sürüş getiriyor. Her zaman kontrolü ve dengeli. Elbette elektronik çözümlerle bu keyif daha da artıyor. Tam bu noktada Select-Terrain devreye giriyor. Jeep bu özümü ilk kez önden çekişli bir modelde kullanıyor. Selec-Terrain; Eco, Normal, Spor, Kum, Çamur, Kar olmak üzere 6 farklı sürüş modu içeriyor. Böylece sürücü zemin ve sürüş koşullarına en uygun modu seçebiliyor.

Jeep Avenger ElektrikZENGİN DONANIM

Tüm bu olumlu tabloyu zengin bir donanım seviyesi tamamlıyor. Tek tek donanımları saymaya gerek yok. Deri koltuktan elektrikli bagaja kadar konfor ve güvenlik adına hemen her şey var. Ancak böylesine zengin bir donanım seviyesinde elektrikli koltuklar yok. Herkes için önemli olmayabilir, ama ben seviyorum. Kullandığım araçlarda arıyorum. Ve Avenger’da açılır cam tavan veya panoramik cam tavan yok. Şimdilik yok, ama olacak. 2024 yılında üretim programına o da eklenecek. Ayrıca Seviye 2 otonom sürüş özellikleri sürüş güvenliğine ve konforuna katkı sağlıyor.

DÖRT ÇEKER DE OLACAK

Jeep Avenger şimdilik tek motor ve önden çekişle satılıyor. Ancak 2024 yılında dört tekerlekten çekiş seçeneği de olacak. Henüz resmi bir bilgi paylaşılmadı, ancak muhtemelen ön ve arka çift motorlu olacak. O tarihe kadar Summit donanımlı tek seçenek ile yola devam.

Jeep Avenger 115 kW Summit 1.563.750 TL etiketi fiyatıyla satılıyor.

Newer Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0