HYUNDAİ KONA ELEKTRİK

HYUNDAİ KONA ELEKTRİK

FIAT DOBLO COMBI – İLK SÜRÜŞ

Hyundai Kona Elektrik, Avrupa’da yollara çıkıyor. Kasım ayında ise Türkiye yollarına çıkacak.
Yeni Kona Elektrik, cesur ve dinamik karakterini kendinden emin bir şekilde ifade ediyor. Ayrıca kullanıcılarına gerçek bir elektrikli otomobil deneyimi yaşatıyor. Bunun dışında günlük kullanımda konfor için zengin çeşitlilik vaat ediyor. B-SUV model yollara iki farklı elektromotor ve batarya tipiyle çıkıyor. Belki en önemli özelliği içten yanmalı bir aracın türevi olmaması. En başından elektrikli olarak tasarlanmış olması. Kona, Bayon Tucson arasında yer alıyor. K3 platformu sayesinde önceki nesle göre daha büyük. Hyundai, yeni modelle Türkiye’deki EV ürün gamını da zenginleştirmiş olacak.

SINIFININ ÖZGÜN MODELLERİNDEN

Önceki nesil KONA ile karşılaştırıldığında yeni nesil büyüdü. Uzunluğu 4.355 mm. İlk nesil KONA Elektrik’ten 175 mm daha uzun. Ayrıca aks mesafesi ise 60 mm uzayarak 2.660 mm’ye ulaşıyor. Genişliği 25 mm artışla 1.825 mm. Bunun dışında yüksekliği ise 20 mm artışla 1.575 mm.

Gösterişli olduğu kadar aerodinamik bir tasarıma sahip. Aerodinamik burun ve bagaj kapağı arasında özgün çizgilere sahip çamurluklar söz konusu. Bu da otomobilin genel siluetini özgün hale getiriyor. Çamurluklar kadar yan gövdede ki gölge oyunları da silueti benzersiz kılıyor. Çamurluk hizasında köşeyi kaplayan aydınlatma da özgün. Daha yukarıdaki yatak aydınlatma şeridi de. Arkadaki aydınlatma tasarımı önde devam ediyor. Genel paketi 18 ve 19 inç jantlar tamamlıyor. Elbette bu da otomobilin sportif karakterini daha da ileriye taşıyor.

Elbette içten yanmalı ile elektrikli versiyonlar küçük tasarım unsurları ile ayrışıyor. Elektriklinin ön tamponu radyatör ızgarası yerine üç boyutlu bir kaplamaya sahip. Ayrıca tampon altı tasarımı ve ön ızgaradaki piksel grafikler de farklı. Aerodinamik yan eşik ve gövde rengindeki dodik tasarımı da bir diğer farklılık.

Hyundai Kona ElektrikTEKNOLOJİK İÇ MEKAN

Önceki nesle göre 60 mm daha uzun aks mesafesine sahip. Böylece 77 mm daha uzun bacak mesafesi ve arka koltuklarda 11 mm daha yüksek baş mesafesi sağlıyor. Ayrıca sınıfının en iyi iç alanına sahip. Örneğin arka sıra omuz mesafesi 1.402 mm ile sınıfının en genişi.

Yeni KONA Elektrik geniş bir yaşam alanına sahip. Ön sıradaki sürücü odaklı mimari ise aracın yüksek teknoloji karakterini doğruluyor. Çift 12,3 inç ekranlı panoramik ekrana sahip yatay kokpit dikkat çekiyor. İoniq modellerindeki gibi direksiyona entegre vites kolu ek ergonomik sağlıyor. Böylece orta konsolda daha geniş bir alan oluşuyor. Burada bardak tutucudan büyük eşyalar gözlerine kadar bolca alan var. Ayrıca akıllı telefon veya tabletler için de ekstra bir saklama yerine de sahip.

Bagaj hacmi normal kullanımda 466 litre. Katlanan arka koltuklarla bu alan daha da artıyor. Elektrikli bagaj ek işlevsellik sağlıyor.

Hyundai Kona ElektrikİKİ FARKLI VERSİYON

Elektrikli Kona iki versiyon ile yollara çıkıyor. Ayrıca 400V şarj alt yapısına sahip. 65,4 kWsa bataryalı uzun menzilli versiyon 218 PS (160 kW) güç sağlıyor. 514 km menzile sahip. Standart versiyon ise 48,4 kWsa batarya kapasitesine sahip. Bu versiyon 156 PS (111 kW) güç ve 377 km menzili sağlıyor.

Ayrıca 100 kW DC hızlı şarj ile 41 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor. 48,4 kWsa bataryalı standart menzil 11 kW AC şarjla 4 saat 55 dakikada şarj oluyor. 65,4 kWsa bataryalı uzun menzilli versiyon ise 6 saat 55 dakikada.

Hyundai KONA Elektrik, Türk tüketicisiyle Kasım ayında buluşacak ve Hyundai’nin Türkiye’de elektrifikasyon atağına da katkıda bulunacak.

Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0