PEUGEOT 208

PEUGEOT 208

4. ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARAÇLAR SÜRÜŞ HAFTASI

Peugeot 208, Avrupa’nın 2022 yılında en çok satılan otomobili olarak tamamen yeni bir boyut kazanıyor.

Dokuzuncu nesil olarak köklü bir geçmişe ve haklı bir üne sahip. Her zaman B segmentinin en popüler otomobili oldu. Olmaya da devam ediyor. Güncel nesil 2019 yılı sonunda yollara çıktı. O tarihten günümüze 1 milyonun üzerinde satışa ulaştı. Ayrıca sadece benzinli olarak değil, elektrikli olarak da çok sevildi. Şimdi ise görsel ve teknolojik iyileştirmelerle daha büyük başarılar için yoluna devam ediyor.

Yeni Peugeot E-208 yine aynı kompakt dış boyutları korumaya devam ediyor. 4.055 mm uzunluğa, 1.745 mm genişliğe ve 1.430 mm yüksekliğe sahip. Ayrıca 309 litrelik bagaj hacmi de iddialı. Bunun dışında Allure, Active ve GT olmak üzere üç donanım seviyesiyle yollara çıkıyor. Benzinli ve hibrit dışında tamamen elektrikli versiyonlara sahip. Böylece beş farklı güç-aktarma seçeneği ortaya çıkıyor.

Peugeot 208PEUGEOT 208, GÖZ ALICI

208 gibi ikonik tasarımlı otomobilleri güncellemek kolay değil. Peugeot tasarımcıları 208’i başarılı kılan özgün özelliklerini korudu. Ama aynı zamanda zarif modern dokunuşlar ekledi.

İlk olarak 9X8 Hypercar’da görüdük. Ardından yeni 508 ve 508 SW’de karıımıza çıktı. Şimdi de yeni ışık imzası 208 ile dikkat çekiyor. Üç uzun dikey ışık pençesi bu imzanın ayırt edici bir unsuru. Ayrıca tampondaki parlak siyah eklere entegre edilmiş durumda. Böylece otomobile güçlü ve modern bir duruş sağlıyor. GT versiyonlarında ışık imzası bu ışık özelliği daha da ileri gidiyor. Üç ışık pençesi üç bağımsız optik modül ile tam LED farlar kadar uzanıyor.

YENİ ÖN IZGARA

Yeni logo, yeni PEUGEOT dönemine yön veriyor. Izgara, tamponla uyumlu gövde renginde bir desene sahip. Bu tasarım, ürün gamının elektrikliye geçiş hamlesini yansıtıyor. Izgara ve gövde bölümlere ayrılmıyor. Bir bütün oluşturuyor.

Peugeot 208ARKA IŞIK İMZASI

Arka ışık imzası da yeni. Yine üç pençe burada da karşımıza çıkıyor. Artık markanın simgesel öğelerinden biri. Ancak bunlar artık yatay. Siyah şerit bagaj kapağına uzanarak daha güçlü bir arka görüş sağlıyor. Ayrıca üç zarif LED şerit, genişlik algısını destekliyor. GT versiyonunda geri vites lambaları ve sinyaller de LED.

Peugeot 208DAHA TEKNOLOJİK PEUGEOT i-COCKPIT®

PEUGEOT, ikonik i-Cockpit® çözümünü ilk nesil 208’de tanıtmıştı. Bugün gelinen noktada bu kokpit mimarisi markanın sürüş keyfinin merkezinde yer alıyor. Elbette gelişmeye devam ediyor.

Yeni göstergeler sürücünün görüş hizasında yer alıyor. Ayrıca ALLURE ve GT versiyonlarında bir dijital ekran da devreye giriyor. 10 inçlik dijital ekran yeni bir tasarıma sahip. Ayrıca GT versiyonunda standart olarak bir 3D ekran devreye giriyor. Elbette kişiselleştirme seçeneği de var.

Daha önce ilk iki donanım seviyesinde 7 inçlik ekran vardı. Artık tüm 208 versiyonlarında merkezi 10 inçlik. Ayrıca yeni bir arayüze sahip.

Kompakt direksiyon Peugeot i-Cockpit®’in en önemli unsurlarından biri olmaya devam ediyor. Yeni direksiyon simidinin ortasında yeni Peugeot logo yer alıyor Ayrıca donanıma bağlı olarak alt kenarında yeni GT logosu yer alıyor.

Bunun dışında kabin içindeki USB sayısı arttı. Ayrıca 5 Watt yerine artık 15 Watt kablosuz şarj özelliği söz konusu. Bunun dışında yüksek çözünürlüklü park kameraları hayatı kolaylaştırıyor.

Peugeot 208ELEKTRİKLİDE 400 KM MENZİL

Yeni E-208, 115 kW/156 HP’lik tamamen elektrikli motor ve 51 kWsa batarya ile yollara çıkıyor. Bu üstün sürüş keyfi sağlıyor. Aynı zamanda yaklaşık 400 km menzil. Ayrıca iki tip şarj çözümü yer alıyor. Standart olarak 7,4 kW tek fazlı şarj cihazı var. Opsiyonel olarak 11 kW üç fazlı şarj cihazı devreye giriyor. Yüzde 20-80 şarj süresi hızlı şarj ile (100 kW) 25 dakikanın altında. Wallbox ile (7,4 kW) 4 saat 40 dakikanın altında. Güçlendirilmiş prizle (3,2 kW) 11 saat 10 dakikadan kısa sürüyor.

Peugeot 208HİBRİT ALTERNATİFLER

Ayrıca artık hibrit çözümler de mevcut. Bu bir 48V HYBRID. Sistem, elektromotor içeren e-DCS6 çift kavramalı elektrikli şanzımana sahip. PureTech 100 HP ve 136 HP benzinli motor seçeneklerine sahip.

BENZİNLİ DE VAR

Yeni 208 ailesi ekonomik ve verimli iki motor seçeneği ile yollara çıkıyor. Her iki versiyonda da 3 silindirli 1,2 litre benzinli motor görev yapıyor. PureTech 75 versiyonunda 5 vitesli manuel şanzıman söz konusu. PureTech 100 6 vitesli manuel şanzımanla görev yapıyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0