PEUGEOT 408

PEUGEOT 408

BMW 220i Active Tourer

Peugeot 408, üstün tasarımıyla Red Dot Ödülü’nü aldı. 

Fransız marka, üstün tasarım yaklaşımıyla bir kez daha Red Dot Ödülünü müzesine götürdü. PEUGEOT 408 (YOUTUBE VİDEOSU) “Ürün Tasarımı” kategorisinde ödülü aldı. Yeni 408, SUV silueti, fastback tasarımı ve çekici hatlarıyla 43 üyeli uluslararası jürinin gönlünü kazandı. Böylece Peugeot, gıpta ile bakılan tasarım ödülünü sekizinci kez almış oldu.

JÜRİYİ ETKİLEYEN DETAYLAR

Peugeot, yeni 408 ile marka tarihindeki sekizinci Red Dot Ödülü’nü kazandı. Peugeot 408, ince ve zarif silueti ile jüriyi ikna etti. Yeni 408, keskin hatlarıyla öne çıkıyor çekiyor. Özellikle arka kısmında, tavanın son noktasında, bagaj kapağında ve çamurluklarında. Özellikle Obsession Mavi ve Titanyum Gri dahil olmak üzere altı gövde rengi söz konusu. Karakteristik kedi duruşu ona Peugeot marka aidiyeti sağlıyor. Ancak özellikle tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor. Bünyesinde SUV kodların barındıran siluet. Ayrıca keskin ve vurgulu hatlar. Ve sıra dışı tasarımı dili ile sınıfının en dikkat çekici C segment fastback konsepti.

Peugeot 408ÖZEL TASARIM UNSURLARI

Elbette GT donanım seviyesiyle aracın algısı değişiyor. Standart olarak sunulan gövde rengindeki ön ızgara ön cephe ile bütünleşiyor. Yeni Peugeot 408 aynı zamanda markanın yeni logosunu da gururla taşıyor. Ayrıca arka tamponun formu da modele güçlü bir duruş sağlıyor. Ayrıca ailenin diğer üyelerin gibi karakteristik aydınlatma tasarımıyla dikkat çekiyor. Önde karakteristik ışık imzası söz konusu. Ayrıca arkada üç pençeli stop grubu. Bunun dışında LED teknolojisi de söz konusu.

kompaktYÜKSEK KALİTE ALGISI

Dış tasarım gibi iç mekan da çekici bir tasarımla dikkat çekiyor. Koltukların tasarımı, kullanılan malzemelerin kalitesini daha da ön plana çıkartıyor. Haliyle versiyona bağlı olarak iç döşemeler de değişiyor. Falgo Yarı Deri Kumaş Döşeme ile Mint Yeşili Dikişli Koltuklar bir seçenek. Ayrıca Alcantara Yarı Deri Kumaş Döşeme, Adamite Yeşili Dikişli Koltuklar da var. Bunun dışında Siyah Nappa Deri Döşeme ve Mavi Nappa Deri Döşeme opsiyonel donanım. Ayrıca orta konsoldaki LED ambiyans aydınlatması yumuşak bir aydınlatma sağlıyor. Haliyle iç mekanın zarif atmosferine katkıda bulunuyor.

Elbette yeni fastback model, sadece çarpıcı bir tasarımla dikkat çekmekle kalmıyor. Aynı zamanda en güncel sürüş destek sistemleriyle de öne çıkıyor. Birçok elektronik yardımcı devreye giriyor. Böylece sürüşler daha güvenli ve huzurlu geçiyor.

SEÇİM ÖZGÜRLÜĞÜ

Aslında marka Seçim özgürlüğü sloganına sadık kalmaya devam ediyor. Ancak şimdilik Türkiye’de tek bir motor söz konusu. Peugeot 408 ilk aşamada 1.2 PureTech 130 HP motor ve 8 ileri vitesli EAT8 otomatik şanzımanla yollara çıkıyor. Bunun dışında gelecekte tamamen elektrikli versiyonun yollara çıkması planlar arasında.

2023 RED DOT ÖDÜLÜ

Red Dot jürisi, 2023 yılında 60 ülkeden ürünleri 51 yarışma kategorisinde değerlendirdi. Red Dot veya Red Dot: İyinin de iyisi olmak üzere iki ödül söz konusu. Ürünler, iyi tasarımın dört niteliğine göre ve ilgili sosyokültürel karakter, profesyonel odak ve tasarım uzmanlığı kriterlerine göre değerlendiriliyor. Ayrıca ürünler birbiriyle rekabet halinde değil, tek tek değerlendiriliyor.

Newer Post
Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0