OPEL MOKKA ELEKTRİK

OPEL MOKKA ELEKTRİK

İLK SÜRÜŞ – KIA SORENTO

Opel Mokka Elektrik, ‘e’ yerine Elektrik takısıyla yoluna devam ediyor. Bu sadece biri isim değişikliği değil. Mokka Elektrik daha güçlü. Daha verimli. Daha uzun menzile sahip.

Opel, elektrikliye geçiş hamlesini bütün hızıyla devam ettiriyor. Daha fazla güce ve daha uzun menzile sahip Mokka Elektrik bunun göstergelerinden biri. Marka, hafif ticari araçlar dahil güncel olarak on iki elektrikli model satıyor. Marka, 2024 yılına kadar her modelin bir elektrikli versiyonunu satacak. 2028 yılına kadar Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka haline gelecek.

Opel Mokka ElektrikDAHA GÜÇLÜ

Avrupa’nın en çok tercih edilen batarya elektrikli modellerinden biri. Opel Mokka Elektrik yoluna güçlenerek devam ediyor. 115 kW/156 hp güç ve 260 Nm tork üreten elektromotoruyla sürüş keyfi artıyor. Yeni 54 kWsa batarya ile menzil artıyor. WLTP normuna göre 327 kilometre yerine 403 kilometreye kadar yol kat edebiliyor. Böylece modelin menzili yüzde 23 artıyor. Aynı zamanda enerji tüketimi 100 kilometrede 15,2 kWsa’e (WLTP) düşüyor.

Opel Mokka ElektrikELEKTRİKLİ SUV’UN ÖNCÜSÜ

Mokka, Opel’in yenilikçi ve heyecan uyandıran ulaşım yaklaşımını gözler önüne seriyor. Şık SUV yeni marka yüzü Opel Vizör ile yollara çıkan ilk Opel. Ayrıca dijital Pure Panel kokpiti kullanan ilk Opel de. Bunun dışında satışa çıktığı andan itibaren zengin bir motor çeşitliliği sunan ilk Opel modeli. İçten yanmalı dışında elektrikli güç-aktarma sistemiyle çıktı yollara. Kasım ayında, Almanya’da Mokka satışlarının en az yüzde 65’i elektrikli idi.

Opel Mokka ElektrikARTAN MENZİL

WLTP normuna göre 403 kilometreye varan menzil, yüzde 23 artış anlamına geliyor. Böylece şehir içinde ve dışında çok yönlü elektrikli sürüş keyfi sağlıyor. Enerji, yeni 54 kWsa lityum-iyon bataryada depolanıyor. Mühendisler, batarya verimliliğine büyük önem verdiler.

Opel Mokka ElektrikYÜKSEK SÜRÜŞ KEYFİ STANDART

Mokka Elektrik’in 54 kWsa kapasiteli bataryası gövde altında yer alıyor. Böylece yolcu veya bagaj alanından ödün vermek gerekmiyor. Otomobilin ağırlık merkezini aşağıya çeken batarya ile Mokka Elektrik üstün sürüş keyfi sağlıyor. Elbette artan gücün de sürüş keyfine katkısı büyük. 115 kW/156 hp güç ve 260 Nm tork daha fazla sürüş keyfi yaşatıyor. Mokka Elektrik 10 saniyenin altında 0’dan 100 km/s hıza ulaşıyor. En güncel veriye göre 9 saniye. Maksimum hızı ise elektronik olarak 150 km/s ile sınırlandırıldı.

Mokka Elektrik kullanıcısı, o anki sürüş tercihine bağlı olarak Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç sürüş modu arasından seçim yapabiliyor. Elektrikli SUV, Eko modunda menzil odaklı bir yaklaşımla en yüksek enerji verimliliği ile hareket ediyor. İleri teknolojili rejeneratif fren sistemi sayesinde Mokka Elektrik, yavaşlama veya fren anında enerjiyi geri kazanabiliyor. Böylece elektromotor momentumu elektrik enerjisine dönüştürüyor. Sürücü şanzımanı B modunda kullandığında, geri kazanım ve fren torku artıyor.

30 DAKİKADA HIZLI ŞARJ

Mokka Elektrik standart olarak hızlı şarj işleviyle donatılıyor. Kompakt SUV hızlı şarj çözümü ile hayatı kolaylaştırıyor. 54 kWsa batarya 100 kW DC şarj ile 30 dakikada yüzde 80’e şarj oluyor. Ayrıca, 11 kW entegre şarj cihazı ile üç fazlı alternatif akım ile duvar kutusunda da şarj mümkün.

Newer Post
Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0