PORSCHE 911 DAKAR

PORSCHE 911 DAKAR

OPEL GRANDLAND

Porsche 911 Dakar, 911 modelinin otoyolda olduğu kadar arazide de üstün performanslı olabileceğini ortaya koyuyor. Sadece 2.500 adet üretilecek.

Porsche 911 Dakar modelini tanıttı. Bu alışılmışın dışında bir Porsche 911. İlk çarpan detay daha yüksek yapı. Süspansiyonu bir 911 Carrera ile karşılaştırıldığında yerden 50 milimetre daha yüksek. Ayrıca ayarlı süspansiyon ile 30 milimetre daha yükseliyor. Böylece SUV vari bir yapı ortya çıkıyor. 170 km/saate varan hızlara kadar yüksek seviye kullanılabiliyor. Daha yüksek hızlarda otomatik olarak normal seviyeye geri dönüyor.

Porsche 911 DakarTÜM YOLLARDA ÜSTÜN GÜÇ

Otomobilin 3.0 litrelik çift turbolu altı silindirli motoru 480 PS güç ve 570 Nm tork üretiyor. Yeni spor otomobil, 0-100 km/sa hıza 3,4 saniyede ulaşıyor. Arazi lastikleri nedeniyle azami hızı 240 km/sa ile sınırlı.

911 Dakar’da sekiz vitesli PDK ve dört tekerlekten çekiş sistemi standart. Ayrıca arka aks yönlendirme de standart. Bunun dışında PDCC viraj dengeleme sistemi de. Böylece 911 Dakar zorlu zeminlerde Nürburgring Nordschleife’de olduğu kadar dinamik karakter sergiliyor. Direksiyon simidindeki döner düğme ile yönetilen iki yeni sürüş modu arazi performansı destekliyor.

Porsche 911 DakarİKİ ÖZEL SÜRÜŞ MODU

Ralli modu, engebeli yüzeyler için ideal bir sürüş sağlıyor. Arazi modu otomobili en yüksek konuma getiriyor. Ayrıca iki sürüş modunda da yeni Ralli Kalkış Kontrolü devreye giriyor. Bu mod, yumuşak zeminlerde etkileyici hızlanma sağlıyor. Ayrıca yaklaşık yüzde 20 tekerlek kaymasına izin veriyor.

Porsche 911 DakarOPSIYONEL TAVAN ÇADIRI

Haliyele modele özel karakteristik unsurlar da var. Örneğin CFRP sabit hafif arka spoiler. Veya 911 GT3’ten alınan CFRP ön bagaj kapağı. Önde ve arkada kırmızı alüminyum çekme halkaları. Ayrıca çamurluk kaplamaları. Paslanmaz çelik süslemeler.

Bunun dışında isteğe bağlı olarak bir portbagaj da almak mümkün. Portbagaj, 42 kilogram kapasitesiyle yakıt, su bidonları, kürekler ve çekiş halatları gibi ekipmanları taşıyor. 911 Dakar için opsiyonel olarak alınabilen bir çatı çadırı da var.

Porsche 911 DakarYARIŞ RUHUNA SAHİP İÇ MEKAN

911 Dakar, standart yarış koltuklarına sahip. Ancak arka koltuklar iptal. Hafif cam ve hafif akü gibi çözümler ağırlığı azaltıyor. Böylece otomobil 1.605 kg ağırlığa sahip. Yani, PDK donanımlı 911 Carrera 4 GTS modelinden sadece 10 kg daha ağır.

İç mekandaki Gölge Yeşili dekoratif dikişli Race-Tex yüzeyler yarış ruhunu tamamlıyor. Ayrıca opsiyon olarak Rally Sport Paketi almak mümkün. Böylece güvenlik kafesi, altı noktalı emniyet kemerleri ve yangın söndürücü devreye giriyor.

Porsche 911 DakarPORSCHE TASARIMI KRONOGRAF

911 Dakar müşterileri özel bir konograf da sipariş edebiliyor. Kronograf 1 -911 Dakar bir seçenek. Ayrıca Kronograf 1- 911 Dakar Rally Design Edition da var. Bu, gövdesi çizilmeye dayanıklı ve hafif titanyum karbürden üretilen ilk kronograf.

COMMENTS

WORDPRESS: 0