AUDI R8 COUPE V10 GT RWD

AUDI R8 COUPE V10 GT RWD

OPEL’İN 2022 ÖDÜLLERİ

Audi R8 Coupe V10 GT RWD sadece 333 adet üretilecek. Arkadan itişli 5,2 litre V10 FSI motoruyla Audi R8 Coupé V10 GT RWD.

Audi, bundan 10 yıl önce Audi R8 GT modelini tanıtmıştı. Şimdi ise bu özel süper spor modelin ikinci versiyonunu tanıtıyor: Yeni Audi R8 Coupe V10 GT RWD. Sadece 333 adet üretilecek. 5,2 litrelik atmosferik V10 motor 620 PS güç üretiyor. Motor gücünü, 7 vitesli çift kavramalı şanzıman ve yeni Torque Rear sürüş modu ile arka aksa aktarıyor.

620 PS GÜÇ

V10 silindirli 5,2 litrelik motor 620 PS güç ve 565 Nm tork üretiyor. Yeni 7 vitesli çift kavramalı şanzıman daha hızlı vites değiştiriyor. Ayrıca oranları da yeniden ayarlandı. Audi R8 GT 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlıyor. 0-200 km/s hızlanması için 10,1 saniye yetiyor. Maksimum hız ise 320 km/s.

AUDI R8 COUPE V10 GT RWD

YENI TORQUE REAR SÜRÜŞ MODU

Audi, yeni R8 GT2‘de ilk kez Torque Rear moduna görev veriyor. Bu sürüş modunda kayma, ESC ve ASR ile arka aksta kontrol ediliyor. ASR’de farklı destek seviyelerine sahip yedi karakteristik eğri yer alıyor. Seviye 1 çok az kaymaya izin verirken, seviye 7 daha fazla kaymaya izin veriyor. Arka tork seviyesi direksiyon üzerindeki kontrol kumandası ile ayarlanıyor.

AZ AMA ÖZ

Mühendisler, RWD’nin performansını arttırmak için çeşitli iyileştirmeler yaptı. Böylece 20 kilogramlık ağırlık avantajı elde ettiler. Bu sayede aracın toplam ağırlığı 1570 kg. Ağırlık avantajında özel 20 inçlik 10 kollu jantların da payı var. Jantları Michelin Sport Cup 2 lastikler çevreliyor.

R8 GT 2‘de standart olarak güçlü seramik fren sistemi görev yapıyor. Bunlar da ağırlık tasarrufu sağlıyor. Ayrıca, R8 koltuklar ve CFRP viraj denge kolları da hafif yapıyı destekliyor. Ön viraj demiri karbon fiber takviyeli plastikten üretiliyor. Alüminyumdan iki bağlantı kolu hem ağırlık avantajı hem de üstün viraj dinamiklerini sağlıyor. Ayrıca coilover süspansiyon da opsiyon olarak seçilebiliyor.

AUDI R8 COUPE V10 GT RWD

ÖZEL MODELE, ÖZEL DETAYLAR

Yeni Audi R8 V10 GT RWD özel eklentilerle ayrışıyor. Örneğin arkadaki siyah “R8 GT” yazısı. Modeldeki diğer tüm amblemler siyah renge sahip. Rüzgar tünelinde geliştirilen yüksek parlaklığa sahip ön tampon altı eklentisi, kanatçıklar, yan çamurluk kapakları, arka tamponun kenarlarındaki cW elemanları, difüzör ve arka kanattan oluşan Carbon Aerokit, görselliği ama aynı zamanda aerodinamiği iyileştiriyor.

Yeni R8 GT selefinde olduğu gibi mat Suzuka Gri renk ile satılıyor. Ayrıca Tangorot Metalik ve daytona grey metalik de mevcut.

İç mekan siyah ve kırmızı kombinasyonuna sahip. Buna 12 yıl önceki R8 GT’de mevcut olan kırmızı kemerler de dahil. Ayrıca paspaslarda ve koltuklarda siyah ve kırmızı model yazıları yer alıyor. R8 GT’lerin numara sırası vites kolunun ortasında, karbon kaplamada yer alıyor.

Newer Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0