YENİ – CITROËN Ë-C4

YENİ – CITROËN Ë-C4

AUDI Q3 SPORTBACK

Citroën, C4’ün tamamen elektrikli versiyonu olan ë-C4’ü sonbaharda ülkemizde satışa sunmaya hazırlanıyor.

Toplam C4 satışları içinde kısa sürede % 35 paya erişen tamamen elektrikli ë-C4, 2022’nin ilk çeyreğinde Fransa ve İspanya’da elektrikli kompakt sınıf pazarında lider olurken, Hollanda’da ikinci sırada yer alıyor.

SONBAHARDA GELİYOR

Citroën, tamamen elektrikli ë-C4 ile elektrikli ulaşım hamlesini devam ettiriyor. Marka, C4 modelinin tamamen elektrikli versiyonu ë-C4’ü sonbaharda ülkemizde yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

Citroën ë-C4

GÜÇLÜ ELEKTROMOTOR

ë-C4, 136 HP güç ve 260 Nm tork değeriyle günlük kullanım için ideal çözümü sunuyor. ë-C4’ün kullanım kolaylığı, iş, alışveriş veya gezmek için çoğu kullanıcının günlük kullanımını; sessiz, sarsıntısız, dinamik ve CO2 içermeyen bir sürüşle karşılıyor.

357 KM MENZİL

Onaylı 357 km (WLTP ) menzili ile bataryayı şehir içinde her gün şarj etmeye gerek kalmıyor. 50 kWsa batarya ile ë-C4, satın alma maliyeti açısından elektrikliye geçiş için uygun bir çözüm sunuyor. Ayrıca, kompakt tasarımı ve makul ağırlığı ile günlük kullanımda yaşama alanı hacmini veya tüketimi etkilemiyor.

ë-C4, 100 kW hızlı şarj kullanan DC şarj ile şarj sürelerini optimize ediyor. Isı pompası, higrometrik sensör ve optimize edilen iletim sistemiyle elektrik tüketimi iyileştiriliyor. ë-C4, ağır ve pahalı bir batarya taşımak yerine, hızlı şarj edilen bataryasıyla elektrikli sürüşe yeni bir yaklaşım getiriyor.

Daha sık ve daha kısa sürelerle durmak, uzun süre yol almaktan daha etkili. Bataryanın maksimum şarj gücünden yararlanmak için, şarj seviyesi düşükken ve optimum çalışma sıcaklığına ulaştığında (örneğin bir otoyol sürüşü sonrası) şarj etmek avantaj sağlıyor. Şarj hızı, şarjın başlangıcında, sonuna göre daha hızlı gerçekleşiyor. Bataryayı %80’den %100’e şarj etmek, %0’dan %80’e şarj etmekten daha uzun sürüyor.

Citroën ë-C4Sürücünün, elektrikli araçların uzun yol konfordan yararlanmak için farklı bir yaklaşım benimsemesi gerekiyor. Yani rotasını; mola ve şarj sürelerini optimize edecek şekilde planlaması gerekiyor. ë-C4’de sunulan Seyahat Planlayıcı, rota boyunca mevcut hızlı şarj noktalarını gerçek zamanlı olarak bulmak ve durma sıklığını yönetmek için devreye giriyor.

ETKİN ŞARJ YÖNETİMİ

ë-C4 kullanıcısı, Free2move’un Charge My Car uygulaması ile yolculuklarını kolaylaştırmak için Trip Planner hizmetine erişebiliyor. Charge My Car, rota üzerindeki uyumlu terminalleri bulmaya yardımcı oluyor. Kullanıcılar, Charge My Car uygulaması ile yolculuk öncesinde otomobillerini şarj etmek için gereken süre ve maliyetle ilgili tahmin alabiliyor. Doğrudan uygulama üzerinden veya Free2move kartı ile şarjı başlatılabiliyor ve durdurulabiliyor. Uygulama ayrıca tüm faturaların kaydını tutuyor. Kullanıcı, menzil, istasyon konumu, dış sıcaklık, coğrafya ve klima kullanımı bilgilerini hesaba katarak, rotayı planlamak ve yolculukları gerçek zamanlı olarak hesaplamak için Trip Planner’ı kullanabiliyor. Ayrıca rota aracın navigasyon sistemine gönderilebiliyor.

Şehir dışına yapılan yolculuklarda bataryayı şarj etmek için gereken ek süre çok kısa. İnsanların dinlenmek, yemek yemek veya yol güvenliği önerilerine uymak için verilen molalardan (her iki saatte bir 15 ila 20 dakika) daha uzun değil.

COMMENTS

WORDPRESS: 0