LAND ROVER DEFENDER

LAND ROVER DEFENDER

TOYOTA LAND CRUISER

>>> Bu tarz araçların çoğu gibi Land Rover Defender da askeri kullanım için tasarlanarak yola çıktı. 1948 yılında üretime giren araç 2016 yılına kadar 2 milyon adedin üzerinde üretildi. Asla son kullanıcının tercih edebileceği konforlu bir araç olmadı. İlk günden itibaren zor yol şartlarının yol arkadaşı oldu.

 

 

 

>>> Askeri kullanım dışında itfaiye veya kurtarma ekipleri tarafından tercih edildi. Ayrıca keşif gezilerinin ve safarilerin de ideal yol arkadaşı olurken bunun dışında şehirden uzak noktalarda yaşayan bireylerin ve off-road tutkunu maceraperestlerin de öncelikli tercihlerinden biri oldu.

 

 

 

>>> 90, 110 ve 130 olmak üzere üç gövde tipi üretildi. Bu rakamlar inç şeklinde dingil mesafesini temsil ediyordu. Gövde tipine bağlı olarak Hardtop, Softtop veya pick-up olmak üzere farklı seçenekler sunuldu. Ayrıca Defender 147 Güney Afrika’ya özel bir altı kapılı versiyon bile vardı.

 

 

 

>>> Üstün arazi yetenekleri, yüksek römork çekme kapasitesi ve kullanım amacına yönelik çeşitli üst yapı çözümleri ve aksesuar çözümleri Defender’ın cazibesini arttırıyordu.

 

 

 

 

>>> Özel versiyonlar da üretildi. 70. yaş günü için üretilen Defender Works V8 bunlardan biri. Sadece 150 adet üretilen özel seride Range Rover’da kullanılan 5,0 litrelik V8 benzinli kullanıldı, ancak bir kompresöre gerek duyulmadı. Atmosferik haliyle Works V8 405 HP güç ve 515 Nm tork üretiyordu. Köşeli ve aerodinamik olmadan uzak heybetli gövdeye rağmen 5,6 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyordu.

 

>>> Yıllar içinde birçok kez güncellenmiş olsa da 2016 yılında Land Rover Defender, artık çağın gereklerini yerine getiremediği için üretim hatlarına veda etti. Markayı bünyesine katan yeni patron ise 2019 yılında çok daha modern ve çok daha teknolojik L663 kodlu yeni nesil için üretim müjdesi vererek Defender efsanesine ikinci kez hayat verdi.

 

 

 

>>> L663, önce nesildeki merdiven tipi şasi ve sabit aks yerine alüminyum-monokok şasi ve bağımsız süspansiyon gibi çok daha modern bir teknik yapıya sahipti. Slovakya’daki yeni ve modern Jaguar-Land-Rover fabrikasında üretiliyor. Dizel ve benzinli dışında şarj edilebilir hibrit versiyonu da bulunuyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0