MERCEDES, IAA MOBİLİTY 2023

MERCEDES, IAA MOBİLİTY 2023

RENAULT DUSTER

Mercedes, IAA Mobility 2023’te birçok yenilik sergiledi. Özellikle Concept CLA Class dünya tanıtımı çok ses getirdi.
Mercedes-Benz, 1897’deki ilk IAA’dan günümüze bu önemli fuara düzenli olarak katılan bir marka. Ayrıca her zaman namına yakışır yeniliklerle fuara damgasını vuruyor. Yeni modeller kadar yeni teknolojilerle de dikkat çekiyor.

Bu yıl da birçok yenilik sergiliyor. birçok dünya tanıtımı yapıyor. Bunlar içerisinde Concept CLA Class özel bir yere sahip. Concept CLA Class, Mercedes’in elektrikli geleceğin ışık tutuyor. Yeni Mercedes-Benz Modüler Mimarisi (MMA) üzerine yükseliyor. 750 kilometrenin (WLTP) üzerinde menzile sahip. Ayrıca yaklaşık 12 kWsa/100 km tüketim değerine imza atıyor. Yine yeni platform değer zincirindeki CO₂ emisyonlarını önceki mimariye kıyasla yüzde 40’ın üzerinde azaltıyor.

Mercedes Concept CLA ClassCONCEPT CLA CLASS DÜNYA TANITIMI

Concept CLA Class Yeni model ailesinin öncüsü. Marka özel bir etkinlikle dünyaya tanıttı. Bu konsept otomobil çok önemli bir misyonu üstleniyor. Bir kere elektrikli ulaşım ve dijitalleşme çağına öncülük ediyor. Aynı zamanda şirketin estetik ve tasarım yaklaşımını da ileriye taşıyor. Ayrıca uzun menzili ile elektrikli araçları yeni ufuklara götürüyor. Bunun dışında tamamen yeni işletim sistemi MB.OS yeni bir deneyim ortaya koyuyor. Tüm bunlarla Mercedes her zaman olduğu gibi yeni standartlar belirliyor.

MERCEDES-BENZ MODÜLER MİMARİSİ (MMA)

Mercedes-Benz Ambition 2039 vizyonu ile hareket ediyor. Ve buna göre 2039 yılında yeni araç filosu karbon nötr olacak. Yeni mimari önceki mimariye kıyasla değer zincirindeki CO₂ miktarını yüzde 40’tan fazla azaltıyor. Concept CLA Class ve Mercedes-Benz Modüler Mimarisi (MMA) bu yönde önemli bir adımı temsil ediyor.

MMA, birçok önemli kazanımı beraberinde getiriyor. Bir silikon karbür invertör ve silikon oksit anot tasarımına sahip batarya kimyası ile yüksek verimlilik özellikleri. Ayrıca gelişmiş bir güç-aktarma sistemi. Böylece uzun mesafeli sürüşlerde bataryadan tekere yüzde 93’e kadar enerji verimliliği.

Sistem 750 km’nin üzerinde bir menzil anlamına geliyor. Yani 12 kWsa/100 km civarında bir tüketime imza atıyor.

Elbette verimli olması önemli. Ama hızlı şarj da bir o kadar önemli. Bu noktada 800 V elektrikli mimarisi devreye giriyor. Sadece 15 dakika şarj 400 km sürüş için yetiyor.

Mercedes Concept CLA ClassGELİŞMİŞ TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER

Haliyle tasarım önemli. Daha da önemli olan tasarımla teknolojinin buluşması. Markanın geleceğine ışık tutan konsept özellikle aydınlatma tasarımıyla dikkat çekiyor. Elbette LED teknolojisi tasarımcıların ufkunu açıyor. Tasarımcılar gelişmiş LED teknolojisini elektrik ve dijitalleşme çağını çok güzel yakalıyor. Aslında tüm bu unsurlar tamamen yeni değil. Marka VisionEQXX ile elde ettiği deneyimi geliştirerek daha da ileriye taşıyor.

Birçok yenilikçi teknoloji ve çözüm söz konusu. Bunlardan biri de MBUXSuperscreen. Unity Game Engine tarafından desteklenen gerçek zamanlı grafikler sürükleyici bir deneyim yaratıyor.

Bir diğer önemli çözüm Çocuk Varlığı Tespiti. MB.OS tabanlı ağ, trajik kazaları önlemeyi amaçlıyor.

Ayrıca UI/UX gelişmiş sürükleyici grafiklerle kişiselleştirilmiş dijital lüks bir deneyim oluşturuyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0