LEXUS LBX

LEXUS LBX

CİTROEN OLİ

Lexus LBX, Premium B SUV segmentine yeni bir soluk getiriyor.
Premium otomobil üreticisi Lexus, daha önce ürettiği modellerden çok daha farklı bir ürün tanıttı. LBX, Lexus markasının yeni bir segmente girmesini sağlıyor. Yeni B SUV model, 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren Avrupa ve Türkiye’de yollara çıkacak.

Lexus LBXYENİ LEXUS KİMLİĞİ

LBX, yeni tasarım ve teknoloji fikirlerini, Lexus değerleriyle birleştiriyor. Ayrıca Lexus Avrupa ilk kez global bir modelin geliştirilmesinde öncü oldu. Bunun dışında yeni daha önce üretilen tüm Lexus’lardan daha kompakt. Ama aynı zamanda kaslı ve güçlü bir görünümle dikkat çekiyor.

LBX’in en dikkat çeken tasarım unsurlarından biri ön cephe. Markanın son 10 yılına damga vuran spindle panjur yeni bir yoruma kavuşuyor. Böylece Lexus yeni bir çağa adım atıyor.

Ön farlara entegre edilen kesintisiz ve çerçevesiz ön panjur söz konusu. Bu, LBX’in spindle gövde tasarımıyla birleşerek dinamik bir duruş sergiliyor. Bu aerodinamik ve güçlü tasarım aracın arkasında devam ediyor. Buradaki uygulama aynı zamanda yeni Lexus tasarım dilinin bir parçası. Burada plakalık tamponun altında yer buluyor. Ayrıca Lexus yazısı bagaj kapağının üzerine yerleşiyor. Bununla birlikte Lexus imzası haline gelen L şekilli şerit aydınlatma yeni bir yorumla devreye giriyor.

Lexus LBXYENİ PLATFORM

LBX, Lexus’un GA-B global platformunu kullanan ilk model. Bu platform birçok avantaj sağlıyor. Bir kere ağırlık merkezi düşüyor. İz genişliği artıyor. Ayrıca ön ve arka çıkıntılar kısalıyor. Bunun dışında rijit bir gövde sağlıyor. LBX oldukça kompakt bir otomobil. Uzunluğu 4.190 mm. Genişliği 1.825 mm. Yüksekliği 1.545 mm. Ayrıca 2.580 mm aks mesafesine sahip.

Lexus LBXYENİ NESİL HİBRİT MOTOR

LBX, yeni nesil kendi kendini şarj eden bir hibrit sisteme sahip. Söz konusu sistemde 1.5 litre üç silindirli bir motor görev yapıyor. Sistem verimliliği arttırmak adına yenilendi. Bu süreçte daha kompakt bir boyut kazandı. Tam hibrit sistem136 hp güç ve 185 Nm tork üretiyor. Ayrıca yeni bir E-CVT şanzıman da devreye giriyor. Bunun dışında yeni iki kutuplu nikel-metal hidrit batarya söz konusu. Bu batarya hızlanma sırasında daha fazla elektromotor gücü sağlıyor. Ama aynı zamanda tamamen elektrikli sürüş performansını da artırıyor. Lexus LBX, düşük ağırlık merkezinin de katkısıyla sütün sürüş dinamikleri sağlıyor. Araç 0-100 km/s hızlanmasını 9,2 saniyede tamamlıyor.

DÖRT ÇEKER

LBX gerçek bir SUV olarak öne çıkıyor. Bunu sağlayan ise dört tekerlekten çekiş sistemi. Akstaki elektromotorla Lexus E-Four dört çeker sistemi oluşuyor. Bu da düşük tutunma olasılığı olan sürüş koşullarında ekstra tutuş sağlıyor.

Older Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0