TOYOTA BZ4X 

TOYOTA BZ4X 

YENİ – VOLKSWAGEN TIGUAN ALLSPACE

Toyota, yeni tamamen elektrikli modeli bZ4X ile sıfır emisyonlu araçlar dünyasına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Toyota bz4xToyota’nın elektrifikasyon deneyimiyle güçlü motorlar

Yılların deneyimini bZ4X modeline aktaran Toyota, önden çekişli ve dört tekerlekten çekişli seçenekler sunuyor.

Önden çekişli bZ4X, 150 kW elektrik motoruyla donatılıyor. 204 PS güç ve 266 Nm tork üreten aracın 0-100 km/s hızlanması 7.5 saniye ve maksimum hızı 160 km/s olacak.

Dört çeker bZ4X önde ve arkada 80 kW motorlarla donatılıyor. 218 PS güç ve 337 Nm tork üreten dört çeker bZ4X, 0-100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlıyor. Düşük tork gereken sürüşlerde sadece öndeki motorlardan güç alıyor.

Toyota bZ4X modelinde, tamamen elektrikli bir SUV’da ilk kez kullanılan ve sınıfının iyi off-road kapasitesini sunan X-MODE özelliği yer alıyor. Yoğun kar/çamur arazi şartlarında 20 km/s hızlarının altında, daha yoğun arazi sürüşlerinde ise 10 km/s hızlarının altında Grip Control sürüş modları devreye giriyor. Yokuş İniş Destek Kontrolü ve 500 mm su geçiş olanağı sunan su geçirmeyen batarya gibi özellikle kullanım kolaylığı sağlıyor.

Toyota bz4xKelebek tasarımlı direksiyon

Toyota, bZ4X modelinde yenilikçi kelebek direksiyon sistemini sunmaya hazırlanıyor. Geleneksel direksiyon simidine göre çok daha az hareketle çok daha çabuk tepkiler veren sistem, tekerleklerle direksiyon arasında mekanik bağlantı yerine elektronik bir bağlantıya sahip.

10 yıl veya 1 milyon kilometre batarya garantisi

Toyota’nın tam elektrikli SUV’u bZ4X, yüksek yoğunluklu 96 hücreli lityum iyon bataryaya sahip. 71.1 kWsa kapasiteli bataryanın çalışma aralığı -30 ve +60°C.

Toyota, 10 yıla veya 1 milyon kilometre için en az yüzde 70 kapasite garantisi veriyor. Bu 1 milyon kilometre, 2200 defa tam şarj veya 10 yıl boyunca her 2 günde bir şarj anlamına geliyor.

Tek şarjla 516 km’ye kadar menzil

Toyota bZ4X’in Avrupa versiyonu düşük sıcaklıklarda da sorunsuz şarj edilebiliyor. Batarya güvenlikten veya hizmet ömründen ödün vermeden hızlı şarj özelliğiyle doldurulabiliyor. Buna göre, 150 kW hızlı şarj sistemiyle yüzde 80 kapasiteye 60 dakika civarında ulaşılabiliyor.

bZ4X’in resmi WLTP ölçümü performansı, aracın menzil konusunda iddialı olduğunu kanıtlıyor. Önden çekişli model, 7 km/kW verimlilik oranıyla 516 km’ye kadar yol alabiliyor. Dört çeker versiyon ise 6.3 km/kW verimlilik oranıyla 470 km menzile sahip.

Güneş paneller yılda 1800 km ekstra menzil sağlıyor

Opsiyonel olarak sunulan güneş panelleri, bataryayı şarj etmek veya aracın sistemlerini çalıştırmak için enerji depolayabiliyor. Sistem, yılda 1800 km menzil için enerji depolayabiliyor.

Salon genişliğinde ve konforunda kabin

Toyota bZ4X gelişmiş bir konfor seviyesi sunuyor. Kullanılan kaliteli malzemeler, dokuma döşemeler, saten kaplama detaylar ve panoramik tavan, kabin içi konforu destekliyor.

Sürücü odaklı kokpitte, 7 inç TFT gösterge ekranı direkt olarak sürücünün göz hizasına konumlandırılıyor. Herkesin ulaşabildiği 20 litrelik saklama alanı bulunuyor. Ayrıca bireysel alanlarda da birçok saklama gözü yer alıyor. LED kabin aydınlatmasıyla özel bir atmosfer yaratılıyor.

Versiyona göre 8 inç veya 12.3 inç dokunmatik multimedya ekranı bulunuyor. BZ4X, yeni Toyota Smart Connect sistemini kullanıyor. Gelişmiş sesli kontrol sistemi birçok fonksiyona erişim sağlıyor.

bZ4X’de konvansiyonel bir vites kolu yerine yeni bir kontrol düğmesi yer alıyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0