VW GOLF COUNTRY

VW GOLF COUNTRY

HONDA CR-V E:HEV

>>> Volkswagen, Golf’un bir arazi aracı türevi niteliğini taşıyan Golf Montana adında bir konsept otomobil tanıttı. Aslında bir seri üretim planı da yapmamıştı. Ancak o kadar talep gördü ki, Volkswagen seri üretime geçme kararı aldı. Golf II dönüştürülerek Golf Country oluşturulacaktı.

>>> Avusturya Graz’daki Stery-Daimler-Puch (bugün Magan-Steyr) tesislerinde Nisan ayında üretime başlandı. Mayıs 1990’da Golf Country böylece satışa sunuldu.

 

 

 

>>> Yerden yüksek standart Golf ile kıyaslandığında 63 mm artışla 180 mm olarak gerçekleşti. Dört tekerlekten çekiş nedeniyle bagaj standart Golf’e kıyasla daha küçüktü. Bagaj zemini arka tampon hizasına kadar yükselmişti. Ancak kilitli diferansiyele sahip olmadığından asla üstün arazi becerileri sergileyemedi.

>>> 1990 yılın temmuz ayında bir de Golf Country Allround  programa eklendi. Teknik olarak aynı otomobildi döşeme ve ant gibi değişiklikler vardı. Bu özel versiyondan 160 adet üretildi.

 

>>> 1991 yılının başında bir de Golf Country Chrom Edition programa dahil edildi. Bej deri döşemeler veya katlanarak açılan tavan gibi ve krom eklentiler nedeniyle oldukça yüksek bir satış fiyatına sahipti. Sadece siyah renkle üretilen bu versiyon o dönem 52.000 Mark’a satıldı. Bu özel versiyondan 558 adet üretildi.

>>> Aralık 1991 tarihinde üretimi durdurulan Volkswagen Golf Country, böylece tarihin tozlu sayfalarında yerini almış oldu.

 

 

>>> Her ne kadar ticari bir başarıya gidememiş olsa da, Golf Country türünün ilk örneklerinden biriydi. Bu konsepti farklı uygulayan Toyota ise RAV4 ile benzersiz bir ticari başarı yakaladı ve SUV segmentinin öncülerinden olarak tarihe adını yazdırdı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0